You are currently viewing چگونه تناسب اندام داشته باشیم؟ بهترین ورزش در خانه

چگونه تناسب اندام داشته باشیم؟ بهترین ورزش در خانه

چگونه تناسب اندام داشته باشیم؟

امروزه داشتن تناسب و زیبایی اندام دغدغه خیلی از افراد اعم از بزرگ و کوچک، پیر و جوان شده است.

رسیدن به تناسب اندام بدون انجام روش‌های عجیب و غریب و راه‌های پر خطر از مهم‌ترین کارها برای حفظ سلامتی است. مشغله‌های فراوان افراد و نشستن‌های طولانی مدت افراد شاغل باعث فراموش کردن ورزش و استفاده از غذاهای پرکالری و ناسالم شده است. اگر به طور قطع مصمم هستی که به تناسب اندام برسی، پس با ما همراه شو تا با بهترین راهکارهای رسیدن به تناسب اندام آشنا بشی.

چگونه تناسب اندام داشته باشیم؟

شاید شما هم مثل خیلی از مردم فک میکنین که ورزش کردن و رعایت رژیم غذایی اصولی تنها برای افراد تپل و چاقه. نمیدونم این ذهنیت غلط چه جوری تو ذهن مردم جا افتاده. اما باید بگم ورزش و داشتن رژیم غذایی برای تمامی افراد بزرگ و کوچک، چاق و لاغر واجبه.

داشتن تناسب اندام یعنی رسیدن به وزن ایده آل با توجه به قد و سنی که دارین. یعنی اگر لاغری و اضافه وزن نداری هم باید سعی و تلاش کنی تا به تناسب اندام برسی.

اصلا سبک زندگی سالم یعنی استفاده از رژیم غذایی مناسب سن و ورزش روزانه، از مهم‌ترین موارد برای حفظ سلامت بدن هست. خب اگر از ورزش کنی و تغذیه سالم و مناسب داشته باشی به تناسب اندام هم میرسی.

بیا تا در ادامه بگم باید چیکار کنی تا به تناسب اندام برسی.

ورزش و تغذیه اصولی دو عامل مهم در رسیدن به وزن دلخواه

بهترین تغذیه اصولی برای رسیدن به تناسب اندام

خب تغذیه اصولی حرف اول رو برای رسیدن به تناسب اندام میزنه. اما خب تغذیه اصولی چه طوریه؟

تغذیه اصولی و مناسب یعنی چیدن مقدار مناسبی از تمامی گروه‌های غذایی در بشقاب غذایی.

مهم نیست که چاقی یا لاغر باید تمامی گروه‌های غذایی به جز قند و شکر مصنوعی و فرآورده‌های اونا رو در رژیم غذایی‌ات جا بدی.

خب رژیم منی که چاقم با اونیکه لاغر چه فرقی کرد؟

تنها تفاوت رژیم اصولی افراد چاق با لاغر در میزان استفاده از گروه‌های غذایی و زمان استفاده از اونا هست.

آیا خودمون می‌تونیم یه برنامه رژیم اصولی برای خودمون تهیه کنیم؟

خب باید بگم که اگر قصد داری یه رژیم اصولی داشته باشی باید زیر نظر یه متخصص و کارشناسی باشی. چرا؟

چون یک کارشناس با توجه به سن، وزن، متابولیسم، فرهنگ و سبک زندگی‌ات اصولی‌ترین رژیم رو بهت ارائه میده.

خب چی از این بهتر؟

خب تنها رژیم داشتن کافیه؟

باید بگم خیر… رژیم تنها 60 درصد ماجراس…

بقیه اش چی؟

بیا پایین تا بهت بگم.

ورزش بهترین راه رسیدن به تناسب اندام

شاید لاغر باشی و بگی من فقط پروتئین دریافتی‌ام رو زیاد کنم و نمیدونم شیرخشک بخورم و چی بخورم کافیه. اما این یه اشتباه کامله. ورزش فرم خیلی خوبی به بدن میده و باعث میشه چاقی موضعی نگیری و به تناسب اندام برسی. پس حداقل سعی کن سه روز در هفته رو وزش کنی.

اگر هم چاق باشی بازم بدون ورزش نمی‌تونی به تناسب اندام برسی. حتما باید به طور روزانه ورزش کنی. ورزش روزانه بدن رو صیقل میده و خیلی راحت به اندام زیبا میرسی. توصیه من به شما انجام روزانه دو ست ورزش در صبح و عصر هست. اینجوری زودتر به هدفت میرسی و بعد از یه مدت بدون ورزش نمی‌تونی زندگی کنی.

چگونه به وزن ایده آل خود برسیم؟

بهترین راه‌کارها برای رسیدن به تناسب اندام

حتما با داشتن برنامه ورزشی مناسب و رژیم غذایی اصولی بدون شک به تناسب اندام میرسی. من در ادامه میخوام به بهترین راهکارها که باعث رسیدن به تناسب اندام و حفظ سلامتی میشه بپردازم.

 • به مقدار کافی آب بنوش. حداقل 8 لیوان در طول روز آب بخور. اگر روزی دو ست ورزش می‌کنی بهتره که بیشتر آب بخوری و یا از انواع دتاکس‌های رژیمی استفاده کنی.
 • اگر گرسنه شدی از مواد خوراکی کم کالری استفاده کن. مثلا یه عدد خیار، یا چند عدد برگ کاهو.
 • اگر هوس خوردن شیرینی و غذاهای پر کاری رو کردی. اول از همه اینکه هوس بازی کار بدیه. هوس رو بزار کنار. بعد برو یه تیکه شکلات تلخ بخور تا هوس‌ات از بین بره. برای اینکه هوس غذاهای ناسالم رو نکنی، بهتره به غذاهای ناسالم فکر نکنی و یا همش جلو چشمت نباشه. اگر هم که نتونستی هوس‌ات رو مهار کنی، بهتره که رژیمی‌اش رو برای خودت درست کنی و نوش جان کنی. همچنین باید علت هوس‌ات رو مشخص کنی. گاهی کمبود یه ویتامین تو بدن باعث ایجاد هوس‌های غذایی میشه.
 • غذا رو با آرامش و بدون عجله بخور. آروم جویدن باعث میشه سیگنال سیری زودتر از سمت مغز بهت برسه و تو دست از پرخوری برداری.
 • استرس دشمن کاهش وزن و افزایش وزنه. بیشتر موقعه‌ها کسانی که دچار کمبود وزن و یا افزایش وزن هستن از استرس زیادی رنج میبرن. پس اگه استرس داری، بهتره که تو اولین تایم به درمان استرست بپردازی. همچنین مدیتیشن کردن و آرام کردن ذهن از بهترین روش‌های کاهش استرسه.
 • از انجام حرکات کششی و هوازی، مثل پیلاتس، یوگا، ایروبیک غافل نشو. خیلیا به بهانه کاهش چربی و یا افزایش وزن تنها با دمبل‌های سنگین و دستگاه کار میکنن و هیچ توجهی و رغبتی به انجام ورزش‌های هوازی و کششی ندارن. اما باید بدونی که ورزش‌های کششی و هوازی باید در کنار کار با دمبل هم باشه.
 • اراده و انگیزه کافی داشته باش. اگر فک میکنی که انگیزه کافی برای ورزش کردن و یا رعایت رژیم اصولی رو نداری، بهتره که با یه نفر دیگه از دوستان و یا اعضای خانواده که بیشترین ارتباط رو باهاش داری، همراه بشی.
 • مصرف شکر، قند و فرآورده‌های اونا، غذاهای آماده و فست فود، چربی اشباع شده و حتی چربی‌های سالم را به حداقل برسون. حتی باید قند طبیعی هم با ملاحظه و حساب شده مصرف کنی. نه اینکه به بهانه خرما مفیده و قندش طبیعیه ده تا خرما بخوری.
 • از لبنیات و پروتئین‌های کم چرب استفاده کن. استفاده از لبنیات پر چرب برای خانم‌ها به خصوص در سن یائسگی و افراد تپل اصلا توصیه نمیشه. فرقی نداره لاغری یا تپلی، از لبنیات و پروتئین‌های کم چرب استفاده کن.
 • وعده‌های غذایی رو حذف نکن. به بهانه لاغر شدن، شام رو حذف نکن. به بهانه لاغرم و صبحانه فقط کیک پر شکر و کالری با شیر میخورم از خوردن صبحانه کامل و سالم خودداری نکن. همچنین بشقاب غذایی‌ات رو مناسب وزن و رژیمت بچین.
 • میان وعده از مهم‌ترین وعده‌هاست. انتخاب میان وعده‌های کم کالری و با پروتئین بالا خیلی اهمیت داره. پس هوشمندانه انتخاب کن.
 • کربوهیدرات رو حذف نکن. به هیچ وجه یکی از گروه‌های مهم غذایی رو حذف نکن. اما به مقدار لازم و مناسب با وزنت و شرایط بدنت باید کربوهیدرات مصرف کنی.
 • از مصرف زیاد غذاها خودداری کن. به بهانه سالم و کم کالری بودن غذا تو خوردن زیاده روی نکن. مهم اینه که معده‌ات کوچیک بشه که بعد از رسیدن به تناسب اندام دوباره به زیاد خوردن روی نیاری.

بهترین فواید رسیدن به تناسب اندام

ورزش تنها برای لاغر کردن نیست. بلکه باعث حفظ سلامتی و تقویت بدن و سیستم ایمنی بدن میشه. در ادامه به فواید مهم رسیدن به تناسب اندام با ورزش و رژیم غذایی سالم می‌پردازیم.

 • حفظ سلامتی بدن
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • افزایش قدرت عضلانی بدن
 • جلوگیری از بروز سرطان و بیماری
 • کاهش استرس و دغدغه‌های ذهنی
 • حفظ سلامت قلب و عروق
 • افزایش انعطاف بدن
 • افزایش تعادل
 • افزایش روحیه
 • افزایش تراکم استخوان
 • رسیدن به تناسب اندام

چگونه تحرک خودمان را بیشتر کنیم؟

اگر شاغل و یا محصل هستی و ساعت زیادی رو پشت میز میشینی و تحرک کافی نداری و وقت رفتن به باشگاه رو هم نداری، یا یه مادر پر‌مشغله هستی و نمی‌تونی فرزندت رو تنها بزاری و یا حتی توان مالی برای باشگاه رفتن رو نداری، نگران نباش. من بهترین روشا رو برای افزایش تحرک تو محل کار و تو خونه میگم.

 

 • بهترین راه ورزش تو خونه اس. خب شاید بگین که چه طور؟ مجموعه فیت بادی با بهترین مربی‌ها بهترین کلاس‌های ورزشی آنلاین تو خونه رو برای هم خانم‌ها و هم آقایون برگزار میکنه. اگر دوست داری میتونی برای اطلاع از شرایط شرکت تو کلاس‌های ورزشی آنلاین فیت بادی، رو لینک زیر کلیک کنی.

ورزش آنلاین در منزل

خب اگر توان مالی نداری و یا شرایط بیرون رفتن از خونه رو نداری و یا راه باشگاه تا خونه دوره و یا شاغلی و فرصت رفتن به باشگاه رو نداری، مشکلت با فیت بادی حل میشه. خب دیگه نمی‌تونی بهونه بیاری و از زیر ورزش کردن در بری.

چگونه به تناسب اندام برسیم؟

 • خب شاید برات سوال بشه که من سرکارم چه جوری تحرک داشته باشم؟

بهتره وقتی سرکار هستی به بهانه آب خوردن یا هوای تازه بلند بشی و دو قدم راه بری. یا زودتر از خونه بیرون بیای و یه مسافت کوتاهی رو تا محل کارت پیاده بری. همچنین می‌تونی هرازگاهی پشت میز با حرکات مختلف ورزشی مثل حرکت دادن دست‌ها به طرفین و یا کشش دست‌ها به طرفین و یا جا به جایی پاها تحرک داشته باشی.

 

 • اگر هم که به مدرسه میری، بهتره که زنگ‌های تفریح به جای یه گوشه نشستن و نگاه کردن به افق، تو محوطه حیاط جنب و جوش داشته باشی. بیشتر بچه‌ها تو همون 10 دقیقه زنگ ورزش کلی بازی میکنن. پس یه جا نشین و تو هم با اونا همراه شو.

 

 

به طور کلی ورزش و تغذیه اصولی مهم‌ترین رکن رسیدن به وزن دلخواه و داشتن تناسب اندامه. اگر دوست داری بهترین اندام رو داشته باشی و بتونی همون وزن و فرم بدنی دلخواه‌ات رو حفظ کنی، باید تلاش کنی و روزانه ورزش کنی. از اینکه تا انتهای این مطلب با من همراه بودی، سپاسگزارم.

دیدگاهتان را بنویسید