You are currently viewing راه های پیشگیری از افتادگی پوست بعد از ورزش و کاهش وزن

راه های پیشگیری از افتادگی پوست بعد از ورزش و کاهش وزن

کاهش وزن برای کنترل اضافه وزن یا چاقی می تواند خطر ابتلا به بیماری ها را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. با این حال، کاهش وزن عمده گاهی اوقات می تواند منجر به شل شدن پوست شود و ممکن است کیفیت زندگی را مختل کند. به همین دلیل با راه های پیشگیری از افتادگی پوست می توانید از بروز این مشکل جلوگیری کنید.

این مقاله ورزش در خانه با مربی فیت بادی نگاهی به علت شل شدن پوست پس از کاهش وزن دارد. همچنین اطلاعاتی در مورد راه حل های طبیعی و پزشکی ارائه می دهد که می تواند به سفت شدن و خلاص شدن از شر شلی پوست کمک کند.

علت شل شدن پوست بعد از کاهش وزن چیست؟

پوست بزرگترین عضو بدن شماست که یک سد محافظ در برابر محیط ایجاد می کند. درونی ترین لایه پوست شما از پروتئین هایی از جمله کلاژن و الاستین تشکیل شده است. کلاژن، که 80 درصد از ساختار پوست شما را تشکیل می دهد، استحکام را فراهم می کند. الاستین خاصیت ارتجاعی ایجاد کرده و به سفت ماندن پوست شما کمک می کند.

در طول افزایش وزن، پوست منبسط می شود تا جایی برای رشد بیشتر ایجاد شود. بارداری یکی از نمونه های این گسترش است.

انبساط پوست در دوران بارداری در طی چند ماه اتفاق می افتد. پوست منبسط شده معمولاً در عرض چند ماه پس از زایمان جمع می شود.

زمانی که پوست به طور قابل توجهی کشیده شده باشد و برای مدت طولانی به همین شکل باقی بماند، فیبرهای کلاژن و الاستین آسیب می بینند. در نتیجه، آنها بخشی از توانایی خود را برای پس گرفتن از دست می دهند.

در نتیجه، وقتی وزن زیادی از دست می دهید، ممکن است پوست اضافی از بدن آویزان شود. به طور کلی، هرچه کاهش وزن بیشتر باشد، تأثیر شلی پوست بیشتر است.

علاوه بر این، محققان گزارش می دهند که افرادی که تحت عمل جراحی کاهش وزن قرار می گیرند، کلاژن جدید کمتری تولید می کنند و ترکیب آن به اندازه کلاژن در پوست های جوان و سالم قوی نیست.

پوست کشیده شده در هنگام افزایش وزن قابل توجه اغلب توانایی خود را برای جمع شدن پس از کاهش وزن به دلیل آسیب به کلاژن، الاستین و سایر اجزای مسئول کشسانی از دست می دهد.

عوامل موثر در از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست

عوامل متعددی به دنبال کاهش وزن باعث شل شدن پوست می شوند که در ورزش آنلاین در خانه فیت بادی به آن پرداخته ایم:

 • طول زمان. به طور کلی، هر چه مدت طولانی تری اضافه وزن یا چاقی داشته باشد، پوست او پس از کاهش وزن به دلیل از دست دادن الاستین و کلاژن، شل تر خواهد بود.
 • مقدار کاهش وزن. کاهش وزن 100 پوندی (46 کیلوگرم) یا بیشتر معمولاً باعث شل شدن پوست بیشتر از کاهش وزن متوسط ​​می شود.
 • سن. پوست‌های مسن‌تر از پوست‌های جوان‌تر کلاژن کمتری دارند و به دنبال کاهش وزن، شل می‌شوند.
 • ژنتیک. ژن ها ممکن است بر نحوه واکنش پوست شما به افزایش و کاهش وزن تأثیر بگذارند.
 • قرارگیری در معرض نور خورشید. نشان داده شده است که قرار گرفتن در معرض آفتاب مزمن باعث کاهش تولید کلاژن و الاستین پوست می شود که ممکن است به شل شدن پوست کمک کند.
 • سیگار کشیدن. سیگار منجر به کاهش تولید کلاژن و آسیب به کلاژن موجود و در نتیجه شلی و افتادگی پوست می شود.

عوامل متعددی بر کاهش قابلیت ارتجاعی پوست در طول تغییرات وزن تأثیر می‌گذارند، از جمله سن، ژنتیک، و مدت زمانی که فرد وزن اضافی را تحمل کرده است.

مشکلات مربوط به شلی بیش از حد پوست

برای برخی از افراد، شل شدن پوست ناشی از کاهش وزن زیاد ممکن است باعث ایجاد چالش‌های فیزیکی و عاطفی شود:

 • ناراحتی جسمی. پوست اضافی ممکن است ناراحت کننده باشد و احتمالاً در فعالیت عادی اختلال ایجاد کند.
 • کاهش فعالیت بدنی. در حالی که یک مطالعه نشان داد که کاهش وزن افراد بیشتری را به ورزش تشویق می کند، پوست اضافی در برخی افراد پس از جراحی چاقی با ورزش تداخل دارد.
 • تحریک و تحلیل پوست. یک مطالعه نشان داد که از 124 نفری که درخواست جراحی پلاستیک برای سفت کردن پوست پس از جراحی کاهش وزن کرده بودند، 44٪ درد پوست، زخم یا عفونت ناشی از شلی پوست را گزارش کرده بودند.
 • کاهش اعتماد به نفس. شل شدن پوست ناشی از کاهش وزن ممکن است اثرات منفی بر تصویر و خلق و خوی بدن داشته باشد.
 • تعدادی از مشکلات ممکن است به دلیل شل شدن پوست ایجاد شود، از جمله ناراحتی فیزیکی، محدودیت حرکت، شکستگی پوست و کمبود اعتماد به نفس.

راه های پیشگیری از شل شدن پوست بعد از ورزش و کاهش وزن

درمان‌ های طبیعی زیر ممکن است استحکام و قابلیت ارتجاعی پوست را تا حدودی در افرادی که وزن کم تا متوسطی از دست داده‌ اند و یا راه های سریع لاغر شدن در خانه را تجربه کرده اند، بهبود بخشد.

تمرین مقاومتی انجام دهید

درگیر شدن در تمرینات قدرتی منظم یکی از موثرترین راه های پیشگیری از افتادگی پوست و ایجاد توده عضلانی در بزرگسالان جوان و مسن است. در حالی که تحقیقات در حال حاضر در دسترس نیست، این امکان وجود دارد که افزایش توده عضلانی ممکن است به بهبود ظاهر پوست شل کمک کند. تمرین های مقاومتی بخش عمده ای از برنامه ورزش در خانه با مربی خصوصی فیت بادی را به خود اختصاص داده اند.

کلاژن مصرف کنید

کلاژن هیدرولیز بسیار شبیه به ژلاتین است. این یک شکل فرآوری شده از کلاژن است که در بافت همبند حیوانات یافت می شود.

اگرچه در افرادی با پوست شل مرتبط با کاهش وزن آزمایش نشده است، مطالعات نشان می دهد که هیدرولیز کلاژن ممکن است اثر محافظتی بر کلاژن پوست داشته باشد.

در یک مطالعه کنترل شده، خاصیت ارتجاعی پوست، همراه با بافت و آبرسانی، پس از 12 هفته مصرف مکمل کلاژن مایع، به طور قابل توجهی افزایش یافت. این نوشیدنی همچنین حاوی ویتامین های C و E و همچنین بیوتین و روی بود.

کلاژن هیدرولیز به عنوان کلاژن هیدرولیز شده نیز شناخته می شود. این به شکل پودر است و می توان آن را در فروشگاه های مواد غذایی طبیعی یا آنلاین خریداری کرد.

یکی دیگر از منابع محبوب کلاژن آبگوشت استخوان است که فواید دیگری نیز برای سلامتی دارد.

مواد مغذی خاصی را مصرف کنید و هیدراته بمانید

برخی از مواد مغذی برای تولید کلاژن و سایر اجزای پوست سالم مهم هستند. استفاده از این مواد مغذی که از راه های پیشگیری از افتادگی پوست است، در برنامه ورزش گروهی در خانه اهمیت بالایی دارند.

 • پروتئین. پروتئین کافی برای پوست سالم حیاتی است. اسیدهای آمینه لیزین و پرولین نقش مستقیمی در تولید کلاژن دارند.
 • ویتامین C. ویتامین C برای سنتز کلاژن مورد نیاز است و همچنین به محافظت از پوست در برابر آسیب خورشید کمک می کند.
 • اسیدهای چرب امگا 3. اسیدهای چرب امگا 3 موجود در ماهی های چرب ممکن است به افزایش خاصیت ارتجاعی پوست کمک کند و اثرات ضد پیری داشته باشد.
 • آب. هیدراته ماندن ممکن است ظاهر پوست را بهبود بخشد. یک مطالعه نشان داد که زنانی که مصرف روزانه آب خود را افزایش دادند، بهبود قابل توجهی در هیدراتاسیون و عملکرد پوست داشتند.

از کرم های سفت کننده استفاده کنید

بسیاری از کرم های سفت کننده حاوی کلاژن و الاستین هستند.

اگرچه این کرم‌ ها ممکن است به طور موقت سفتی پوست را تقویت کنند، مولکول‌های کلاژن و الاستین آنقدر بزرگ هستند که نمی‌ توانند از طریق پوست جذب شوند. به طور کلی کلاژن باید از داخل به بیرون ایجاد شود.

برخی از داروهای طبیعی ممکن است به سفت کردن پوست شل بعد از بارداری یا کاهش وزن کم تا متوسط ​​کمک کنند.

درمان های پزشکی برای سفت کردن پوست شل

درمان های پزشکی یا جراحی گزینه های تهاجمی تر برای سفت کردن پوست شل پس از کاهش وزن عمده هستند.

جراحی کانتورینگ بدن

افرادی که مقدار قابل توجهی از وزن خود را از طریق جراحی چاقی یا سایر روش های کاهش وزن از دست داده اند، اغلب درخواست جراحی برای برداشتن پوست اضافی می کنند.

در جراحی کانتورینگ بدن، جراح یک برش بزرگ ایجاد می کند و پوست و چربی اضافی را برمی دارد. سپس برش را با بخیه های ظریف بخیه می زنند تا جای زخم را به حداقل برسانند.

جراحی های خاص کانتورینگ بدن عبارتند از:

 • ابدومینوپلاستی (تومی تاک): برداشتن پوست از شکم
 • لیفت پایین تنه: برداشتن پوست از شکم، باسن، باسن و ران ها
 • لیفت بالاتنه: برداشتن پوست از سینه ها و پشت
 • لیفت داخلی ران: برداشتن پوست از قسمت داخلی و خارجی ران
 • براکیوپلاستی (لیفت بازو): برداشتن پوست از بازوها

جراحی های متعدد معمولاً در طول 1 تا 2 سال پس از کاهش وزن عمده بر روی قسمت های مختلف بدن انجام می شود.

جراحی های کانتورینگ بدن معمولاً به بستری 1 تا 4 روزه در بیمارستان نیاز دارند. زمان نقاهت در خانه معمولاً 2 تا 4 هفته است. همچنین ممکن است برخی از عوارض جراحی مانند خونریزی و عفونت وجود داشته باشد.

جراحی کانتورینگ بدن ممکن است کیفیت زندگی را پس از کاهش وزن قابل توجه بهبود بخشد. با این حال، یک مطالعه گزارش داد که برخی از نمرات کیفیت زندگی در افرادی که این روش را انجام داده اند کاهش یافته است.

روش های پزشکی جایگزین

اگرچه جراحی کانتورینگ بدن تا حد زیادی رایج ترین روش برای برداشتن پوست شل است. گزینه های کمتر تهاجمی با خطر کمتر عوارض عبارتند از:

 • فرکانس رادیویی. چنین درمان هایی ممکن است از ترکیبی از نور مادون قرمز، فرکانس رادیویی و ماساژ برای کاهش شلی پوست استفاده کنند. در حالی که این درمان باعث کاهش وزن نمی شود، ممکن است به کاهش مناطق کوچک سلول های چربی کمک کند.
 • سونوگرافی. یک مطالعه کنترل شده از درمان اولتراسوند در افرادی که جراحی چاقی انجام داده بودند، هیچ بهبود عینی در شلی پوست پیدا نکرد. با این حال، افراد کاهش درد و سایر علائم را پس از درمان گزارش کردند.

به نظر می رسد که اگرچه خطرات کمتری با این روش های جایگزین وجود دارد. نتایج ممکن است به اندازه جراحی کانتورینگ بدن چشمگیر نباشد.

جراحی کانتورینگ بدن رایج ترین و موثرترین روش برای از بین بردن شلی پوست است که پس از کاهش وزن عمده رخ می دهد. برخی از روش های جایگزین نیز در دسترس هستند، اما نه به اندازه موثر.

شلی بیش از حد پوست پس از کاهش وزن بسیار رایج است. اگر شلی پوست آزاردهنده است، می توانید به دنبال درمان باشید.

برای کاهش وزن کم تا متوسط، پوست شما احتمالاً خود به خود جمع می شود. درمان های خانگی طبیعی از راه های پیشگیری از افتادگی پوست به شمار می روند. با این حال، کاهش وزن بیشتر ممکن است نیاز به جراحی کانتورینگ بدن یا سایر روش‌های پزشکی برای سفت کردن یا خلاص شدن از شر پوست داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید