You are currently viewing پیلاتس چیست و چه فوایدی دارد؟

پیلاتس چیست و چه فوایدی دارد؟

پیلاتس یک نوع ورزش است که به منظور تقویت عضلات، افزایش انعطاف پذیری و به طور کلی بهبود سلامت بدن توسط جوزف پیلاتس ایجاد شده است. تمرینات روی تشک ها یا با کمک تجهیزات مخصوص طراحی شده انجام می شود. روش پیلاتس شامل تمرینات مناسب برای فعالیت های مختلف برای آموزش تمام اعضای بدن است. پیلاتس که در ابتدای قرن بیستم مطرح شد، روشی جلوتر از زمان خود بود و توانست توجه بسیاری از مردم مدرن قرن 21 را به خود جلب کند. امروزه در ایالات متحده، تقریباً 10 میلیون نفر مشغول تمرین پیلاتس هستند و این تعداد هر ساله در حال افزایش است. ورزش در خانه با مربی یکی از شیوه هایی است که می توانید پیلاتس را به بهترین نحو انجام دهید. در این مقاله به این سوال که پیلاتس چیست پاسخ داده ایم و فواید آن را برشمرده ایم. 

پیلاتس چیست ؟

پیلاتس نوعی ورزش شبیه به یوگاست که شامل یک سری حرکات است که بر قدرت هسته، وضعیت بدن، تعادل و انعطاف پذیری متمرکز است. پیلاتس توسط جوزف پیلاتس متولد آلمان متولد شد، وی معتقد بود كه سلامت روحی و جسمی ارتباط تنگاتنگی با هم دارند و ثابت شده است كه تمرین پیلاتس باعث بهبود سلامت عمومی و همچنین آمادگی عمومی می شود.

پیلاتس بیشتر روی تقویت عضلات اصلی بدن متمرکز است. با استفاده از یک سری حرکات و حالت ها، این تمرینات عضلات شکم را برای کمک به شما در بهبود وضعیت بدن و قدرت ایجاد می کنند و همچنین به افزایش انعطاف پذیری بدن کمک می کند. پیلاتس به شما کمک می کند تا یک تمرین کامل بدن داشته باشید، همچنین هنگام تمرکز بر حرکات خود برای از بین بردن تنش، کاهش استرس و پاکسازی ذهن بسیار عالی است.

علت محبوبیت ورزش یپلاتس

هدف اصلی از تمرینات پیلاتس ایجاد یکپارچگی جسم و روان است. در طی هر تمرین تمرکز بر روی تنفس و عملکرد صحیح حرکات برای یک تمرین موثر است. پیلاتس با تقویت قدرت بدن و افزایش تعادل و هماهنگی، استرس را کاهش می دهد. ورزش برای همه سنین مناسب است زیرا آنها با خیال راحت و به صورت کنترل شده انجام می شوند. پیلاتس باعث می شود بدن خود را بهتر بشناسیم و می توانیم فواید آن را در زندگی روزمره نیز احساس کنیم. امروزه از پیلاتس برای بهبود سلامت همه استفاده می شود. از افرادی که شکایت و اختلالات مختلف دارند گرفته تا ورزشکاران حرفه ای، در باشگاه های بدنسازی، مراکز توان بخشی و بیمارستان ها. با افزایش تعداد شرکت کنندگان در هر روز، پیلاتس توانایی حرکتی افراد را در مورد نیازهایشان تسهیل می کند.

فواید پیلاتس چیست ؟

تمرین مرتب پیلاتس فواید کاملی را به همراه دارد. زیبایی پیلاتس این است که هر کسی، در هر سنی می تواند شروع به کار کند. از طریق حرکات کنترل شده و پیشرونده می توانید بدن خود را کاملاً تغییر شکل دهید. شرکت در کلاس پیلاتس یک روش عالی برای تمرین است و بعد از چند هفته شاهد بهبود در قدرت عضلات و وضعیت بدن خود خواهید بود. ورزش آنلاین در خانه یکی از شیوه هایی است که می توانید پیلاتس را انجام دهید. 

برخی از مزایای پیلاتس عبارتند از:

 • انعطاف پذیری را بهبود می بخشد
 • قدرت هسته را بهبود می بخشد
 • نوعی ورزش چالش برانگیز با تأثیر کم
 • می تواند وضعیت و ثبات را بهبود بخشد
 • بدون تجهیزات قابل انجام است
 • انعطاف پذیری و دامنه حرکت را افزایش می دهد
 • استقامت عضلانی را بهبود و بافت عضلانی را تقویت می کند
 • می تواند پس از آسیب یا به عنوان بخشی از درمان توان بخشی جسمی انجام شود
 • عضلات شکم را تقویت می کند
 • استرس را کاهش می دهد

پیلاتس همچنین می تواند فرم خوبی از فیزیوتراپی باشد، اما مهم است که ابتدا هر رژیم ورزشی جدیدی را با فیزیوتراپیست یا پزشک خود در میان بگذارید. همیشه مربیان پیلاتس خود را از آسیب های گذشته یا اخیر آگاه کنید. ورزش در خانه با مربی خصوصی یکی از شیوه های اجرای پیلاتس است، به خصوص اگر زمان کافی برای رفتن به باشگاه ندارید. 

تاریخچه پیلاتس

جوزف هوبرتوس پیلاتس در دهه 1880 در آلمان متولد شد. او در کودکی دچار تب روماتیسمی، آسم و راشیتیسم شد و مشکلات تنفسی داشت. وی برای بهبود سلامتی خود، رویکرد جدیدی را برای تقویت بدن و ذهن خود دنبال کرد. وی در حالی که برای رسیدن به این هدف تلاش می کرد، یوگا و مراقبه ذهن و همچنین کار با بوکس، ژیمناستیک، کشتی و شمشیربازی را کشف کرد. در آغاز قرن بیستم، آلمان از تمام امکانات لازم برای این اکتشافات برخوردار بود. بسیاری از فیزیولوژیست ها، رقصندگان و حرکت شناسان در آنجا مطالعات خود را انجام می دادند.

وقتی جنگ جهانی اول آغاز شد، جو به عنوان بوکسور در انگلیس بود. در طول جنگ، وی را در اردوگاهی برای نگهداری در نزدیکی لانچستر بازداشت کردند و در طول جنگ در آنجا نگهداری کردند. او هر روز که در اردوگاه می ماند، تبعیدی ها را آموزش می داد. طبق آنچه جو گفت، در طی اپیدمی آنفلوآنزا بین سالهای 1918 تا 1919، کسی که در برنامه ورزش وی شرکت کرده و رژیم او را دنبال کرده باشد تحت تأثیر این روند همه گیری قرار نگرفته است.

مدیر اردوگاه که موفقیت جو را دید، وی را به بیمارستان در جزیره منصوب کرد. او هر روز 30 بیمار را تحت مراقبت خود آموزش می داد. آن روزها دوره آغازین طب غربی بود و تقریباً هیچ درمانی برای بیماران به جز مورفین و عمل های جراحی وجود نداشت. بیمارانی که در برنامه ورزش جو حضور داشتند، در مدت زمان کوتاهی پیشرفت و بهبودی را شروع کردند. علاوه بر این، آنها به دلیل همه گیر شدن بیماری که منجر به مرگ بسیاری شد، بیمار نشدند. 

آغاز استفاده از وسایل پیلاتس

جو پس از یک تلاش منظم، اولین تجهیزات ورزشی خود را ایجاد کرد. آموزش روزانه 30 بیمار دشوار بود، بنابراین او فنرهایی را روی تخت بیماران بستری نصب کرد و اولین کادیلاک را ایجاد کرد تا بیمارانش تحت نظارت او شروع به ورزش کنند. جو که پس از دوره اردوگاه به آلمان بازگشت، شروع به آموزش دادن به نیروهای پلیس آلمان نازی کرد. با این حال او از کار با نازی ها راضی نبود و تصمیم گرفت از طریق دریا به ایالات متحده برود و در این سفر با همسر آینده خود کلارا ملاقات کرد. کلارا یک پرستار بود و برای او شریک صحیحی بود زیرا هر روز با او در استودیو کار می کرد و در آموزش بیمارانی که نمی خواست آنها را آموزش دهد به او کمک می کرد.

هنگامی که آنها در سال 1926 به نیویورک نقل مکان کردند،  در یک ساختمان در خیابان 8th، یک آپارتمان اجاره کردند و آنها اولین استودیوی پیلاتس خود را افتتاح کردند. جو در تمام طول زندگی خود از بیماران مراقبت می کرد اما با بهبود تد شاون، روت سنت دنیس ، جورج بالانچین و بسیاری دیگر از رقصنده های مجروح که در جامعه رقص کار می کنند، توجه زیادی را به خود جلب کرد. جو یک مخترع بود که دائماً سعی در تولید تجهیزات ورزشی جدید داشت. وی Reformer، صندلی Wunda، کادیلاک، اصلاح کننده ستون فقرات و بسیاری دیگر از تجهیزات عالی را طراحی کرد. بعداً او این وسایل را که ابتدا برای خودش طراحی کرده بود اصلاح کرد. بیشتر تجهیزات جو طراحی شده هنوز در وضعیت مطلوبی قرار دارند و می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

پیلاتس چیست

نحوه کار پیلاتس

پیلاتس مبتنی بر ده اصل اساسی است:

 • آگاهی
 • تعادل
 • نفس کشیدن
 • تمرکز
 • مرکز
 • کنترل
 • بهره وری
 • جریان
 • دقت، درستی
 • هماهنگی

اگرچه برخی از این اصول ممکن است از یک باشگاه به باشگاه دیگر متفاوت باشد، اما همه آنها مشابه خواهند بود. این ده اصل برای ایجاد یک تمرین بدنه در کلاس گنجانده شده است. در یک کلاس پیلاتس، شما می توانید یاد بگیرید که چگونه نفس بکشید، چگونه وضعیت خود را به درستی تنظیم کنید و چگونه از عضلات اصلی خود برای کنترل حرکت خود استفاده کنید.

شروع کار با پیلاتس

اگر تازه وارد پیلاتس هستید، بهتر است قبل از رفتن به کلاسهای پیشرفته، اصول را شروع کنید و بنیان خود را ایجاد کنید. مطمئن شوید که با کلاس سطح مناسب شروع می کنید یا با مربی در مورد محل شروع صحبت کنید.

بسیاری از افراد از شروع جلسات یک به یک با مربی بهره می برند تا شما را به پیلاتس، تجهیزات و ایجاد تمرینی متناسب با خود عادت دهند. بعد از چند جلسه یک به یک، مدرس می تواند به شما پیشنهاد دهد که در چه نوعی یا حتی در ورزش گروهی در خانه شرکت کنید.

روشهای مختلفی برای تمرین پیلاتس با استفاده از انواع مختلف تجهیزات وجود دارد. دو مورد از مشهورترین کلاسهای پیلاتس؛ کلاسهای حصیر و کلاسهای اصلاح کننده است – یکی روی حصیر روی زمین انجام می شود و دیگری روی تکه ای از تجهیزات به نام اصلاح کننده انجام می شود.

پیلاتس حصیر

کلاسهای حصیر روی حصیری شبیه تشک یوگا انجام می شود اما کمی ضخیم تر است. در بیشتر موارد، شما به راحتی از بدن خود برای انجام تمرینات استفاده خواهید کرد، اما گاهی اوقات ممکن است وسایل دیگری مانند غلطک های کف ، نوارهای لاستیکی ، توپ های ماساژ یا بلوک نیز معرفی شوند.

تمرینات بسته به کلاس یا مربی شما متفاوت خواهد بود. اگر شما پیلاتس جدید هستید، بسیار مهم است که مربی شما آن را بشناسد. آنها می توانند در چند کلاس اول شما را راهنمایی کنند و حالت های بدنی مختلف به شما بدهند.

پیلاتس اصلاح کننده

اصلاح کننده یک سکوی کشویی است که با استفاده از فنرها پایه صاف را به بالا و پایین می کشد. می توانید از طناب استفاده کنید یا با پاها به میله فشار دهید تا خود را به سمت بالا و پایین اصلاح کننده حرکت دهید.

فنرهای موجود در دستگاه به شما مقاومت می دهند و می توانید سختی فنر را تغییر دهید تا سخت تر یا راحت تر شود. هنگامی که وارد جریان تمرین خود می شوید، احساس خواهید کرد که اصلاح کننده را بالا و پایین می کنید. این تمرینات همیشه در حالت خوابیده به پشت انجام نمی شود، همچنین حالتهایی در کنار بدن، نشسته و حتی ایستاده نیز وجود دارد.

کار با اصلاح کننده می تواند برای تمرکز بر روی عضلات و نواحی خاصی از بدن، مانند عضلات پا یا عضلات بازو، عالی باشد.

وسایل موردنیاز در کلاس پیلاتس

بیشتر باشگاه ها تشک و سایر تجهیزات را ارائه می دهند، اما ارزش این را دارد که موارد زیر را قبل از کلاس همراه داشته باشید.

برخی از مواردی که برای هر کلاس نیاز خواهید داشت عبارتند از:

 • لباس های فرم مانند شلوار استرچ، شلوار مناسب و تاپ 
 • یک بطری آب
 • جوراب های یوگا / پیلاتس برای جلوگیری از لغزش (جوراب های معمولی خوب نیستند)
 • یک کیف کوچک برای نگهداری وسایلی مانند ساعت، جواهرات، کمربند و هر چیز دیگری که نیاز است بردارید.

آیا پیلاتس برای من مناسب است؟

در مقاله پیلاتس چیست با این ورزش بسیار مفید آشنا شدیم. پیلاتس یک روش ورزشی با شدت کم است که به بهبود تعادل، انعطاف پذیری، قدرت و کمردرد کمک می کند. این ورزش برای اکثر افراد ایمن و موثر است. با این حال، همیشه بهتر است قبل از شروع یک برنامه جدید ورزشی، با پزشک خود مشورت کنید، به خصوص اگر مشکلی دارید یا باردار هستید. در مورد انتخاب نوع پیلاتس هم دشوار است بدانید که کدام نسخه از پیلاتس مناسب شماست؛ بدون اینکه هر دوی آنها را امتحان کنید. با مربی خود در مورد آنچه می خواهید صحبت کنید و بپرسید کدام نوع ممکن است برای شما بهترین باشد، مربی می تواند به شما در تصمیم گیری کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید