You are currently viewing راهنمای خرید مت یا زیرانداز برای ورزش

راهنمای خرید مت یا زیرانداز برای ورزش

مت یا زیرانداز اگرچه یک اکسسوری فوق العاده همه کاره است، اما هر زیراندازی برای هر نوع تمرینی مناسب نیست. این راهنمای خرید مت و تشک ورزشی به شما نمای کلی از انواع تشک های موجود را می دهد و امیدواریم شما را به سمت تشک ایده آل خود راهنمایی کند.

راهنمای خرید مت یوگا

وقتی تمرینات ورزشی را شروع می کنید، داشتن تشک مخصوص خود ایده خوبی است. این می تواند شما را به ورزش در خانه با مربی تشویق و ترغیب کند – به خصوص اگر بتوانید منطقه خاصی را به عنوان سالن بدنسازی یا استودیوی یوگا خود تعیین کنید. داشتن تشک مخصوص خود نیز می تواند بهداشتی تر باشد و می توانید تشکی را انتخاب کنید که از نظر راحتی، وزن و نوع بدن نیازهای خاص شما را برآورده کند. داشتن زیراندازی که رنگ و طرح آن را دوست دارید نیز خوب است.

با وجود مت های مختلف در بازار که از مواد، طول، عرض و ضخامت های مختلف تشکیل شده است، انتخاب متی مناسب به عنوان یک مبتدی می تواند یک تصمیم شگفت آور چالش برانگیز باشد. با در نظر گرفتن این موضوع، توصیه می کنیم قبل از تصمیم گیری در مورد خرید مت، نکات زیر را در نظر بگیرید.

روی چه سطحی تمرین خواهید کرد؟

یکی از اولین چیزهایی که باید قبل از خرید اولین تشک یوگا در نظر بگیرید، سطحی است که روی آن تمرین خواهید کرد. اگر مت را برای تمرین در خانه می‌ خرید، در نظر داشته باشید که در کدام اتاق تمرین می‌ کنید و آیا کف آن فرش، چوبی یا کاشی‌ کاری شده است. اگر می‌ خواهید زیرانداز خود را به کلاس یوگای محلی ببرید، دوباره در نظر بگیرید که روی چه نوع کفی تمرین می‌ کنید – اگر کلاس شما در یک سالن ورزشی است، تشک کمی ضخیم‌تر می‌ خواهید.

اکنون بسیاری از افراد برای انجام یوگا؛ فضای باز را انتخاب می کنند. تحقیقات دانشگاهی نشان داده است که ورزش در فضای باز یا “ورزش سبز” می تواند فواید بیشتری نست به ورزش در خانه انجام دهد. یک متاآنالیز، که به داده‌های مطالعات مختلف نگاه کرد، به این نتیجه رسید که ورزش کامل در خارج از منزل منجر به افزایش بیشتر احساس شادی و عزت نفس می‌ شود. اگر تصمیم دارید همه چیز را با هم مخلوط کنید و تمرین یوگا خود را به بیرون ببرید، یک تشک یوگا ضخیم‌تر مانند تشک ضد لغزش، پشتیبانی بیشتری را فراهم می‌کند.

چه نوع تمرینی انجام خواهید داد؟

یکی دیگر از نکات مهم و فاکتوری که در انتخاب مت باید در نظر داشت، نوع تمرینی است که روی آن انجام خواهید داد. اگر یوگای قدرتمند یا یوگای داغ انجام می دهید، احتمالاً ترجیحات شما در مقایسه با کوندالینی یا نوعی یوگای ملایم و ترمیمی متفاوت است.

همچنین ممکن است بخواهید در نظر داشته باشید که آیا مدت زمان طولانی را در حالت های نشسته و مدیتیشن روی تشک یوگا خود سپری می کنید یا در ژست های آرامش بخش و روتین هایی مانند یوگا نیدرا شرکت می کنید یا خیر. اگر حرکات و حالت‌های ثابت زیادی انجام می‌دهید، ممکن است بخواهید یک تشک یوگا ضخیم‌تر و با بالشتک‌تر انتخاب کنید، که هنگام نشستن یا دراز کشیدن طولانی‌مدت روی آن راحتی بیشتری ایجاد می‌کند.

عوامل دیگری که باید در انتخاب مت در نظر بگیرید

زمانی که مشخص کردید کجا و چگونه تمرین خواهید کرد، باید عوامل دیگری مانند شکل بدن، قد و سلامت مفاصل خود را در نظر بگیرید. اگر از قبل مشکلاتی مانند آسیب زانو یا آرتریت دارید، شاید بهتر باشد یک تشک ضخیم‌تر را انتخاب کنید که هنگام انجام آساناها (ژست‌ های یوگا) که شامل زانو زدن یا وزن دادن به زانو است، راحت تر باشید.

مشخصات و ویژگی های مت

راهنمای خرید مت

ضخامت مت چقدر باید باشد؟

مت ها ضخامت های مختلفی دارند. مت های نازک‌تر حمل آسان‌تری دارند و تا کردن و نگهداری آن‌ ها راحت تر است. برخی از یوگاکاران مت های نازک را ترجیح می دهند زیرا احساس می کنند بیشتر به زمین متصل هستند. با این حال، بیشتر افراد به ویژه در هنگام انجام تمریناتی مانند Ustrasana/Camel، بالشتک بیشتری می خواهند. به همین دلیل، اغلب می‌ بینید که افرادی برای ژست‌ های خاص، انتهای تشک‌های نازک یوگا را تا می‌ کنند تا بالش بیشتری برای زانوها داشته باشند.

تشک‌ های یوگا با چگالی بالا (6 میلی‌متر یا ضخیم‌تر) نسبت به همتایان نازک‌تر خود، بالشتک بیشتری را ایجاد می‌کنند. این تشک های ضخیم تر اغلب برای افرادی که مفاصل حساس یا دردناک دارند و همچنین برای مبتدیان به عنوان بهترین ها معرفی می شوند.

میزان چسبندگی مت

سطح چسبندگی مت انتخابی شما نیز از نکات مهمی است. برای مثال، اگر قصد دارید یوگای داغ انجام دهید، باید بتوانید هنگام تعریق، تشک را با پاها و دستان خود بگیرید. برخی زیراندازها به دلیل استفاده از لاستیک طبیعی و PU سازگار با محیط زیست؛ چسبندگی عالی را فراهم می کنند تا پاها و دستان شما لیز نخورند.

مت تاشو

در حالی که بیشتر مت ها به بهترین وجه زمانی که رول می‌ شوند نگهداری می‌ شوند، مت های تاشو می‌ توانند گزینه‌ ای عالی باشند اگر به دنبال چیزی هستید که نگهداری و حمل آن آسان باشد.

مت های تاشو برای انواع کلاس های ورزشی از جمله پیلاتس و مدارهای وزن بدن ایده آل هستند. آنها معمولا با پنبه پلی اتیلن برای جذب ضربه و راحتی بیشتر پر شده اند. اگر به دنبال تشکی هستید که بتوان از آن در طیف وسیعی از تمرینات ورزش آنلاین در خانه و کلاس های ورزشی استفاده کرد و به راحتی تمیز و نگهداری شود؛ تشک های تاشو یک سرمایه گذاری عالی است.

خطوط تراز مت

مت های یوگا در طرح‌ های زیادی وجود دارند، اما یکی از ویژگی‌ های عالی که باید به آن توجه کرد خطوط هم‌ترازی است. خطوط تراز یا علائم تراز معمولاً مرکز تشک را با یک دایره مشخص می کنند. تشک‌ هایی با علامت‌ های هم‌ترازی نیز تمایل به داشتن “خطوط پایانی” و خط دیگری دارند که از وسط تشک درازا می‌ گذرد.

علامت‌ گذاری‌ ها حتی برای تمرین‌ کنندگان باتجربه نیز مفید است (به‌ طوری که در طول بسیاری از دوره‌ های آموزشی، از یوگاکار خواسته می‌ شود خطوط مشابهی را با گچ روی تشک‌ هایشان مشخص کنند تا به هدایت وضعیت‌ها و ژست‌های خود به درستی کمک کنند).

خطوط تراز همچنین می‌توانند به مبتدیان کمک کنند، زیرا می‌ توانند نشانه‌ ها و تنظیمات زیادی را که معلم ممکن است از آن استفاده کرده، درک کند. اگر مربی بتواند به آنها بگوید دست خود را روی یک خط خاص یا علامت گذاری روی تشک بگذارد، برای یوگاکار بسیار آسان تر است. هنگامی که بدانید چگونه خودتان از علامت گذاری ها استفاده کنید، می توانید بدون کمک مربی نیز به درستی خود را ردیابی کرده و تراز کنید. این همچنین به شما کمک می کند تا از صدمات جلوگیری کنید زیرا وزن خود را با دقت بیشتری توزیع و متعادل می کنید.

دایره‌ های کوچک روی تشک‌ ها معمولاً جایی هستند که دست‌ هایتان را به اندازه عرض شانه‌ ها از هم باز کنید. با این حال، ممکن است لازم باشد بسته به عرض شانه‌ هایتان، این مقدار را کمی تنظیم کنید.

خطوط تراز همچنین می توانند ابزاری عالی برای اندازه گیری پیشرفت شما باشند. می‌ توانید نقطه/خط شروع خود را یادداشت کنید و نسبت به یک خط یا خطوط دیگر یا علامت‌ گذاری‌ ها در طرف مقابل تشک چقدر می‌ توانید کشیده شوید.

مواد تشک یوگا

راهنمای خرید مت

مت لاستیکی طبیعی

تشک های لاستیکی یوگا محبوب هستند زیرا سازگار با محیط زیست هستند و تراکم ایده آلی را ارائه می دهند – نه خیلی سخت و نه خیلی نرم. لاستیک متراکم تر از موادی مانند PVC است، بنابراین تشک های لاستیکی با ضخامت یکسان، بالشتک بیشتری را ایجاد می کنند و در برابر کف های سخت راحت تر هستند. لاستیک غیر سمی و زیست تخریب پذیر است. همچنین بسیار بادوام است و چسبندگی و تماس عالی با زمین را فراهم می کند.

اگر قرار است عرق کنید یا یوگای داغ انجام دهید، تشک های لاستیکی انتخابی عالی هستند. لاستیک به لطف تراکم مواد طبیعی “جهش” مقدار خوبی از بالشتک را فراهم می کند، اما برخلاف تشک های ضخیم و بالشتکی، تماس خوبی با کف یا زمین زیرین ایجاد می کند و باعث می شود حالت های متعادل طبیعی تر و راحت تر اجرا شوند. همچنین یک ماده عالی برای حالت های ایستاده است، زیرا بعید است که حتی زمانی که وزن و فشار بدن شما به گوشه های تشک وارد می شود، لیز بخورد یا حرکت کند.

لاستیک همچنین از سایر مواد تشک محکم‌تر است، که باز هم برای حالت ایستاده و متعادل عالی است زیرا بعید است که تشک به طور نامنظم زیر پای شما حرکت کند یا فشرده شود. پایداری روی تشک یوگا حیاتی است، زیرا هر حرکت یا سر خوردن به طور چشمگیری خطر آسیب را افزایش می دهد. با یک تشک لاستیکی یوگا، می‌توانید هر حالتی را روی پا، زانو، آرنج یا سر خود نگه دارید و نگران جابجایی یا حرکت تشک نباشید.

مزایای تشک های لاستیکی یوگا

 • ضد آب
 • سازگار با محیط زیست
 • سطح کشش بالا
 • بادوام
 • برای ژست های متعادل و تک پا عالی است

مت پی وی سی

پی وی سی یکی از محبوب ترین مواد مورد استفاده در ساخت مت است. مقرون به صرفه است، به راحتی تمیز می شود و بسیار بادوام است. PVC همچنین کشش بسیار خوبی را ارائه می دهد و می تواند در اکثر سطوح از کف چوبی گرفته تا سواحل شنی استفاده شود. حتی می تواند بسیار کمی چسبنده به نظر برسد – که در واقع همان چیزی است که برای گرفتن برتر می خواهید.

مت های PVC نیز بسیار سبک هستند و به راحتی قابل حمل هستند. اگر یک مربی یوگا هستید، این می تواند خوب باشد که بدانید آیا نیاز به حمل بیش از 20 مت به هر کلاس دارید یا خیر! PVC چسبندگی عالی دارد و هنگامی که روی تشک فشار می آورید فوراً در اطراف پاها یا دستان شما خمیده می شود. این به این معنی است که احتمال لغزش شما در هر جهت بسیار کم است.

تشک های PVC نیز بسیار آسان برای جمع کردن و نگهداری یا حمل هستند، که اگر در خانه تمرین می کنید یا مربی هستید که به دنبال حمل همزمان تعدادی تشک هستید، می تواند یک ویژگی مهم باشد. به دلیل مقرون به صرفه بودن و سطح راحتی و چسبندگی بالایی که دارند، مت های PVC برای مبتدیان یا افرادی که به دنبال تشکی هستند که برای طیف وسیعی از تمرینات و کلاس های ورزشی مورد استفاده قرار گیرد، عالی هستند. سخت، بادوام و مقاوم در برابر آب؛ تشک های پی وی سی ضد لغزش گزینه ای عالی برای یوگا کاران مبتدی تا پیشرفته و یا هر کسی که به دنبال انجام تمرینات روی زمین از جمله دراز و نشست و تخته است.

مزایای مت PVC

 • آنتی باکتریال
 • آسان تمیز میشود
 • ضد لغزش
 • مقرون به صرفه
 • با دوام بالا
 • سبک و حمل و نقل آسان

مت چرم PU

PU یا پلی یورتان حتی زمانی که هوا واقعاً گرم است یا اگر تمرین‌ کننده یا تشک پر از عرق باشد، چسبندگی فوق‌ العاده‌ای به شما می‌ دهد. PU همچنین بالشتک با چگالی بالا را برای راحتی بیشتر فراهم می کند و به عنوان ماده ای با خاصیت ارتجاعی لاستیک با سطح برتری از استحکام شناخته می شود. PU همچنین قابل بازیافت است و گرما را به راحتی جذب نمی کند، بنابراین می تواند برای یوگای بیرونی زیر نور خورشید یا یوگای داغ عالی باشد.

PU آب را جذب نمی کند و تمیز کردن آن را آسان می کند و همچنین 100٪ گیاهی است. PU دارای خواص ضد باکتریایی است و عملاً ضد لغزش است، و آن را به یک انتخاب عالی برای یوگای داغ یا اشکال شدید یوگا مانند آشتانگا تبدیل می کند. مواد PU نیز بسیار سخت با مقاومت در برابر سایش بالا است. آن را بسیار بادوام و ایده آل برای تشک های یوگا که به طور مکرر استفاده می شوند، می سازد.

مزایای مت های چرم PU

 • قابل بازیافت
 • وگان پسند
 • مقاوم در برابر لغزش حتی در صورت خیس بودن
 • انعطاف پذیر و در عین حال بسیار قوی

سوالات متداول درباره مت

در ادامه راهنمای خرید مت و زیرانداز به سوالات مربوط به مت و زیرانداز پاسخ داده ایم.

چه نوع زیراندازی برای یوگا مناسب است؟

مهم است که تشک مورد استفاده برای یوگا ضد لغزش و دارای ضخامت مناسب باشد. بسیاری از تشک های ورزشی برای حرکات کششی و یوگا و همچنین تمرینات وزن بدن طراحی شده اند. تا زمانی که ورزش بدون لغزش باشد، برای تمرین یوگا باید مناسب باشد.

چگونه از لیز خوردن مت روی فرش جلوگیری کنم؟

تا زمانی که مت دارای پشتی ضد لغزش باشد، نباید روی فرش لیز بخورد. اگر به هر دلیلی هنوز در استفاده از مت روی فرش خود مشکل دارید، طیف وسیعی از راه حل ها از جمله استفاده از پشتی ضد لغزش اضافی برای فرش و تشک یا حتی استفاده از نمک دریا وجود دارد!

چگونه مت را تمیز کنم؟

اولین چیزی که هنگام تمیز کردن مت باید به آن توجه کنید، استفاده نکردن از صابون است. صابون لغزنده است و حتی زمانی که تشک کاملاً تمیز و پاک شود، می تواند باقی بماند.

استفاده از مخلوط یک قسمت سرکه سفید مقطر و سه قسمت آب توسط بسیاری از کارشناسان توصیه می شود. برخی افراد معتقدند می توان از الکل به جای سرکه سفید مقطر استفاده کرد. اگر شک دارید، همیشه می‌توانید با سازنده تماس بگیرید یا برچسب و دستورالعمل‌هایی را که معمولاً با مت ارائه می‌شوند، بررسی کنید.

همچنین می توانید چند قطره روغن ضروری مانند نعناع فلفلی یا روغن درخت چای اضافه کنید تا یک عنصر ضد باکتری اضافی به محلول ارائه دهید. در حالت ایده‌ آل، باید از یک بطری اسپری برای اعمال محلول روی زیرانداز خود استفاده کنید، اما اگر بطری اسپری ندارید، قبل از استفاده مطمئن شوید که محلول به خوبی مخلوط شده است. از هرگونه پشم فولادی یا سایر ابزار تمیزکننده ساینده خودداری کنید زیرا ممکن است به تشک شما آسیب برساند.

نکته:

بسیاری از مت PU و لاستیکی در مقایسه با برخی از تشک‌های PVC که آب را جذب نمی‌ کنند، به آب و محلول بیشتری در هنگام تمیز کردن نیاز دارند. توصیه می شود که یک اسپری پاک کننده با استفاده از آب، سرکه و روغن های ضروری از جمله لیمو و اسطوخودوس تهیه کنید. با این حال، ممکن است برخی از مت ها در هنگام تمیز کردن با روغن‌های ضروری شروع به شکستن و فرسایش کنند، بنابراین ایده خوبی است که اولین بار که از روغن یا اسپری حاوی روغن استفاده می‌کنید، با یک قطره شروع کنید.

چگونه مت را بسته بندی کنم؟

بهترین راه برای بسته بندی مت، تا کردن آن است. به جای اینکه تشک را به طور معمول به سمت بالا بچرخانید، آن را بیرون بیاورید تا کاملا صاف شود، سپس آن را از وسط تا کنید. قبل از اینکه در یک چمدان یا کیف معمولی جا شود، باید آن را سه یا چهار بار از وسط تا کنید. این بهترین کار را با مت های نازک‌تر انجام می‌ دهد، ممکن است تلاش برای تا کردن یک مت لاستیکی بزرگ کمی سخت باشد! (شاید بخواهید به جای آن آن را رول کنید یا از تشک یوگا PVC در هنگام سفر استفاده کنید).

این راهنمای خرید مت و تشک ورزشی به شما نمای کلی از انواع تشک های موجود را می دهد و امیدواریم شما را به سمت تشک ایده آل خود راهنمایی کند.

دیدگاهتان را بنویسید