You are currently viewing تی آر ایکس (TRX) چیست و چه فوایدی دارد؟

تی آر ایکس (TRX) چیست و چه فوایدی دارد؟

خواه هدف نهایی شما از ورزش ایجاد قدرت، بهبود ثبات اصلی، انعطاف پذیری، تعادل یا استقامت باشد، سیستم تی آر ایکس (TRX) ممکن است تمام نیاز شما برای رسیدن به هدف باشد. بعلاوه، سیستم TRX بدون در نظر گرفتن سن یا تجربه قبلی ورزش، تمرینات فوق العاده ای را برای زنان و مردان فراهم می کند. این روش تناسب اندام که متکی به تمرینات معلق و مقاومت در برابر یک تمرین بدنسازی کامل در هر سطح است، اخیراً بسیار شایان توجه شده است. تی آر ایکس را می توانید با ورزش آنلاین در خانه انجام دهید و از مزایای آن بهره مند شوید. در این مقاله ابتدا به سوال تی آر ایکس (TRX) چیست پاسخ داده ایم و سپس فواید آن را به طور کامل برشمرده ایم.  

تی آر ایکس (TRX) چیست ؟

TRX مخفف کلمه total resistance exercise (تمرینات مقاومتی کلی) است، که نوعی تمرین کامل بدن است که شامل تعلیق از بندهای آموزشی تخصصی TRX می شود. یکی از مشهورترین مزایای TRX سادگی آن است. به جای تکیه بر وزنه یا سایر تجهیزات، این تمرینات از وزن بدن شما به عنوان اهرم فشار استفاده می کنند، بنابراین انجام آنها آسان است و تقریباً در هر مکانی با کیت بسیار کم قابل انجام است.

TRX در دنیای تناسب اندام بی نظیر است زیرا به شما امکان می دهد مرکز ثقل خود را به دلخواه تغییر دهید، که در درجه اول در لیست مزایای آموزش تعلیق است. تمرین کنندگان بندها را به یک پایه ایمن متصل می کنند و در حالی که معلق هستند، مجموعه ای از تمرینات را انجام می دهند.

TRX یک تاریخچه جذاب دارد. این اختراع توسط رندی هتریک افسر نیروی دریایی ایالات متحده ابداع شد که مزایای آموزش تعلیق را برای مخاطبان بسیار بیشتری به ارمغان آورد.

هتریک در جستجوی یک گزینه ساده اما موثر برای فشارهای سنتی بود. اولین سیستم TRX از چتر نجات و کمربند jiu-jitsu تشکیل شده است و همین سطح سادگی است که باعث محبوبیت TRX در طول سال ها شده است. هنگامی که هتریک نیروی دریایی را ترک کرد، فوق لیسانس خود را از استنفورد دریافت کرد و کار را برای آوردن مزایای تمرین TRX به بقیه جهان آغاز کرد.

مزایای ورزش تی ار ایکس

تی ار ایکس محبوبیت زیادی دارد، زیرا انجام آن ساده است و فشار زیادی به بدن وارد نمی کند. این ورزش مزایای بسیاری برای ورزشکاران حرفه ای گرفته تا ارتش دارد، و همه به خوبی می دانند که استفاده از مقاومت بدن در برابر ورزش یک روش موثر برای ایجاد تناسب اندام، عضله سازی و کار بر روی انعطاف پذیری است. در ادامه با مهمترین مزایای تی ار ایکس آشنا خواهید شد. این روش موردعلاقه طرفداران ورزش در خانه با مربی است. 

تی آر ایکس (TRX) چیست

آن را می توان در هر مکان اجرا کرد

یکی از بزرگترین و بارزترین مزایای TRX این است که به فضای محدودی احتیاج دارد و می تواند در هر محیطی از سالن ورزشی خانگی گرفته تا باغ (یا حتی در اتاق نشیمن) انجام شود. بسیاری از آنها با سفرهای مكرر به سالن بدن سازی و حتی بیشتر از آن با توجه به داشتن یك سالن ورزشی خانگی كه به وزنه، تردمیل و انبوهی از تجهیزات گران قیمت دیگر احتیاج دارد، به تعویق می افتند.

تمام آنچه برای انجام تمرینات نیاز دارید یک جفت بند است که کاملاً ارزان (به ویژه در مقایسه با وزن) و بسیار متنوع است ، بنابراین شما می توانید بدون مزاحمت بانک تمام مزایای آموزش تعلیق TRX را بدست آورید.

بندها بسیار سبک وزن و به اندازه کافی کوچک هستند به طوری که در کیف شما جای می گیرند. اینکه بتوانید وسایل بدنسازی خود را با خود حمل کنید یک مزیت بزرگ است. همچنین می توانید TRX را با سایر اشکال ورزش ترکیب کنید.

از آنجا که تمام آموزشهای TRX به یک جفت بند و چیزی برای اتصال آنها نیاز دارد، ممکن است بخواهید بدوید و با بستن تجهیزات روی درخت تمرین خود را به پایان برسانید. با این کار می توانید تمام مزایای تمرینات TRX را در کنار دویدن بدست آورید. این باعث صرفه جویی در وقت، تلاش و هزینه می شود.

افراد اغلب در مورد مزایا و معایب TRX بحث می کنند، اما از نظر راحتی و قابلیت جابجایی هیچ چیز نمی تواند با آن مطابقت داشته باشد. مزایای جسمی و روحی TRX چند برابر است، بنابراین بسیار خوب است که بتوانید تجهیزات را به هر کجا که می روید با خود ببرید و دیگر مجبور نباشید یک جلسه تمرین را از دست بدهید.

بسیار متنوع است

بسیاری از ما از تکرار تمرینات روز به روز خسته می شویم، چه در خانه و چه در باشگاه. TRX به بسیاری از افراد کمک کرده است تا بر خستگی ذهنی مرتبط با تکرار زیاد غلبه کنند. بندهای TRX علی رغم اینکه یک تجهیزات کاملاً ساده هستند، در واقع شما را قادر می سازند تا بیش از 300 نوع تمرین مختلف را انجام دهید!

باورش شاید دشوار به نظر برس ، اما مزایای TRX را می توان در طیف وسیعی از تمرینات از جمله لانگز، شنا، کرانچ و خزیدن ارتش به کار برد. این بدان معنی است که قسمت های مختلف بدن شما می توانند از مزایای متنوع آموزش تعلیق TRX بهره مند شوند و شما می توانید با اطمینان این نکته را بخاطر داشته باشید که هیچ منطقه ای از تناسب اندام نادیده گرفته نمی شود.

این مسئله تأثیر ساده ای در تمرین شما دارد که یکی دیگر از مزایای بزرگ TRX است. سالن های ورزشی اغلب شلوغ هستند و جابجایی از یک وسیله به تجهیزات دیگر زمان بر است و اغلب شامل صف می شود. داشتن یک تکه کیت که تمام این موارد را از بین ببرد، یکی از مزایای عمیق آموزش تعلیق است و یکی از دلایل اصلی انتخاب بسیاری از افراد در این زمینه است.

برای کالستنیک بسیار عالی است

Calisthenics تمریناتی مقاومتی با وزن بدن است که برای هدف قرار دادن گروه های بزرگ عضلانی طراحی شده است. انجام آن به وسیله تی ار ایکس به تجهیزات خاصی احتیاج ندارد و شما از وزن بدن خود برای تمرینات استفاده خواهید کرد (فقط با کمک گرفتن از نیروی جاذبه). کالستنیک ریشه یونانی باستان دارد، و برای ایجاد تناسب هوازی و مهمتر از همه برای تقویت قدرت استفاده می شود. 

سیستم TRX انجام تمرینات کالستیک را با تمرین منظم برای کاربر بسیار آسان تر می کند، خصوصاً اینکه عضلات تثبیت کننده شما را بیشتر هدف قرار می دهد. بسیاری از حرکات یکسان است، زیرا هر دو روش ورزش شامل برخی از سطح آموزش عملکردی است، به عنوان مثال اسکوات، جامپینگ، پلانک، لانگز، شنا و … .

توانایی انجام تمرینات کالیستنیک به راحتی و در هر شرایطی از مهمترین مزایای آموزش تعلیق TRX است. ورزش هایی مانند اسکات یک پا، شنا پایک و رول های ایستاده، همه قسمت های اصلی تمرین کالستیک هستند و همه آنها با استفاده از TRX قابل انجام هستند.

اشکال مختلف مقاومت (با مزایای مختلف) را ارائه می دهد

بسیاری از مزایای TRX با تطبیق پذیری آن ارتباط دارد. این به کاربران اجازه می دهد تا در طی تمرینات، برنامه های روزمره خود را با هم ترکیب کرده و انواع مختلف عضلات و مولفه های آمادگی را هدف قرار دهند. با این حال، یکی از مزایای کمتر شناخته شده آموزش TRX این است که این فرم های مختلف مقاومت را فراهم می کند. 

این بدان معناست که هیچ تمرینی مثل هم نیست و یک فرد ممکن است به راحتی از نظر دشواری تمرینات خود را بالا یا پایین کند. این همچنین بدان معنی است که تمرکز روی انواع مختلف گروه های عضلانی در طول یک تمرین آسان است. ورزش در خانه با مربی خصوصی یکی از شیوه هایی است که می توانید تی ار ایکس را انجام دهید و از مزایای آن بهره مند شوید. 

باعث ایجاد قدرت و اصلاح عدم تعادل عضلات می شود

مزایای TRX در مورد تقویت قدرت عضلانی مشهود است. یکی از مزایای اصلی تمرینات تعلیقی این است که ماهیچه ها به چه سرعت و آسانی مشروط می شوند، خصوصاً اینکه شما به جای استفاده از وزنه های آزاد، از وزن بدن خود به عنوان شکل اصلی مقاومت استفاده می کنید و این یک روش طبیعی تر برای ورزش است.

علاوه بر اینکه برای ایجاد قدرت بسیار موثر است، این شکل از ورزش برای از بین بردن عدم تعادل عضلات بسیار باورنکردنی است. ایجاد عدم تعادل عضلانی آسانتر از آن است که تصور کنید، و حتی می تواند به طور طبیعی اتفاق بیفتد. همانطور که گفته شد، یکی از بزرگترین مزایای تمرین TRX میزان اصلاح این تمرینات است.

تی ار ایکس شامل طیف وسیعی از تمرینات ترکیبی است و بنابراین با تکمیل طیف وسیعی از این تمرینات، بزرگترین گروه های عضلانی در بدن کم و بیش به طور یکنواخت کار می کند.

به طور کلی، TRX کل بدن شما را درگیر می کند و چندین گروه عضلانی را مجبور به همکاری می کند، بنابراین اگر از عدم تعادل رنج می برید، این ورزش بسیار موثر است.

TRX کل بدن را تمرین می دهد

یکی از مهمترین مزایای TRX این است که کل بدن را با حداقل سر و صدا تمرین خواهد داد. حتی ابتدایی ترین تمرینات TRX نیز بدن را کاملاً تمرین می دهند. این به دلیل توانایی سیستم در تغییر مرکز ثقل فرد است، بنابراین عضلات را مجبور می کند تا همزمان کار کنند. بدن در هر تمرین به مقاومت تبدیل می شود، به این معنی که حتی اگر صریحاً روی هسته خود کار کنید، با کمک گرفتن از عضلات تثبیت کننده، سایر اعضای بدن را نیز با یک تمرین آماده خواهید کرد. .

هسته بدن را تقویت می کند

از آنجا که TRX بی ثباتی را فراهم می کند، شما باید عضلات اصلی خود را در هر تمرینی که با TRX انجام می شود درگیر کنید. هسته شامل عضلات لگن، شکم، پشت و قفسه سینه است. این هسته اصلی است که ثبات، تعادل و انعطاف پذیری بدن شما را بهبود می بخشد. هر کاری که در زندگی خود انجام می دهید با هسته اصلی ارتباط دارد.

افزایش قدرت هسته یکی از مزایای اصلی آموزش TRX است که بطور مداوم مورد بحث قرار می گیرد. از هر ورزشکار معمولی در ورزشگاه بخواهید مزایای این نوع تمرین را خلاصه کند و آنها بلافاصله چیزی در مورد هسته اصلی ذکر می کنند. 

پیشرفتی که در تقویت هسته خود ایجاد می کنید بلافاصله قابل توجه نخواهد بود، اما یکی از مهمترین مزایای TRX این است که عضلات شکم را به راحتی درگیر می کند. ممکن است در حال انجام اسکات باشید ، اما هسته اصلی شما همچنان در پس زمینه سخت زحمت می کشد و برای ثابت ماندن شما تلاش می کند. بعید است که در آن زمان متوجه این موضوع شوید، اما استفاده طولانی مدت به یک هسته بسیار سفت و محکم منجر می شود ، فقط به این دلیل که این عضلات به طور دائمی استفاده می شوند. تعهد مهم است و اگر به طور منظم تری از سیستم استفاده کنید، از مزایای بسیاری از تمرینات TRX بهره مند خواهید شد.

کمک به کاهش وزن

برخلاف تقریباً هر سیستم تمرینی دیگر موجود، آموزش تعلیق TRX تمام بدن شما را در تمام مراحل حرکت به چالش می کشد و یک اثر متابولیکی عظیم ایجاد می کند و به شما در ساخت عضله های لاغر و ضخیم کمک می کند. تمرین مقاومتی به کاهش وزن کمک می کند: ماهیچه هایی که ساخته اید بین تمرینات کالری بیشتری می سوزانند. مطالعات نشان داده است که کسانی که برخی تمرینات مقاومتی را در برنامه تمرینی خود دارند، 35 تا 45٪ بیشتر از دیگران وزن خود را کاهش می دهند. همراه با یک رژیم غذایی سالم، TRX فرصت های زیادی برای کاهش وزن فراهم می کند. با سازگاری می توانید به نتایج طولانی مدت دست پیدا کنید و آن اندام لاغر مورد انتظار خود را بدست آورید. ورزش گروهی در خانه یکی از شیوه های انجام تی آر ایکس است که به کاهش وزن کمک بسیاری خواهد کرد. 

تی ار ایکس مناسب چه افرادی است؟

اکنون که می دانید تی آر ایکس (TRX) چیست و با همه مزایای آموزش TRX آشنا شدید، وقت آن است که آنچه آموخته اید را عملی کنید و این روش خارق العاده را امتحان کنید. TRX سرمایه گذاری شایسته ای است که می تواند به شما در حفظ قدرت مطلوب و ترکیب بدن کمک کند. همچنین این یک راه حل تناسب اندام است که به شما امکان می دهد در هر مکان و هر زمان تمرین کنید. به طور کلی، سرمایه گذاری در TRX می تواند به ارتقا سلامت خانواده کمک کند و کودکان و سالخوردگان متناسب و فعال بمانند.

 

دیدگاهتان را بنویسید