You are currently viewing یوگا چیست ؟ ریشه یوگا از کجاست؟ اصطلاحات یوگا

یوگا چیست ؟ ریشه یوگا از کجاست؟ اصطلاحات یوگا

یوگا یک تمرین قدیمی است که بدن و نفس را از طریق حرکت و مدیتیشن به هم متصل می کند. این تمرین تقریباً 5000 سال است، اما در حدود 400 تا 500 قبل از میلاد در یوگا سوتراس، به طور رسمی ترسیم شده است. واژه یوگا از ریشه سانسکریت یوج به معنای یوغ، پیوستن یا متحد شدن مشتق شده است که بازتاب دهنده تمرکز اصلی تمرین است: پیوند دادن تنفس، بدن و ذهن. در این مقاله به سوال یوگا چیست پاسخ داده ایم. در دنیای مدرن، یوگا شامل انواع تمرینات است که در محیط های مختلف از جمله ورزش در خانه با مربی انجام می شود. برخی از محبوب ترین انواع یوگا در ایالات متحده عبارتند از وینیاسا یا یوگا فلو، یوگا آشتانگا، یوگا کندالینی، یوگای ترمیمی و یوگا مدیتیشن.

یوگا چیست؟

ورزش آنلاین در خانه : یوگا اساساً یک رشته معنوی است که بر پایه یک علم بسیار ظریف است و بر ایجاد هماهنگی بین ذهن و بدن متمرکز است. این هنر و طعم زندگی سالم است. طبق کتب مقدس یوگی، تمرین یوگا منجر به اتحاد آگاهی فردی با آگاهی جهانی می شود که نشان دهنده هماهنگی کامل بین ذهن و بدن، انسان و طبیعت است. به گفته دانشمندان امروزی، همه چیز در جهان فقط مظهر همان فلک کوانتومی است. گفته می شود کسی که این وحدت وجود را تجربه می کند، در یوگا است و یوگی نامیده می شود، زیرا به آزادی رسیده است که به آن موکتی، نیروانا یا موکشا می گویند.

بنابراین هدف یوگا خودآگاهی است، برای غلبه بر انواع رنج هایی که منجر به “وضعیت رهایی” (موکشا) یا “آزادی” (کایالیا) می شود. زندگی آزادانه در تمام جنبه های زندگی، سلامتی و هماهنگی باید اهداف اصلی تمرین یوگا باشد. “یوگا” همچنین به یک علم درونی اشاره دارد که متشکل از انواع روش هاست که از طریق آن انسان ها می توانند این اتحاد را درک کرده و بر سرنوشت خود تسلط پیدا کنند.

ریشه یوگا از کجاست؟

اعتقاد بر این است که تمرین یوگا با طلوع تمدن آغاز شده است. منشأ علم یوگا هزاران سال پیش است، مدتها قبل از پیدایش اولین ادیان یا سیستم اعتقادی. در روایت یوگی، شیوا به عنوان اولین یوگی یا آدیوگی و اولین گورو یا آدی گورو دیده می شود.

ریشه های یوگا را می توان در شمال هند در 5000 سال پیش جستجو کرد. واژه یوگا برای اولین بار در متون مقدس قدیم به نام ریگ ودا ذکر شد. وداها مجموعه ای از چهار متن مقدس قدیم است که به زبان سانسکریت نوشته شده است. Rig Veda قدیمی ترین در میان وداهاست و مجموعه ای از بیش از هزار سرود و مانترا در ده فصل معروف به ماندالاست که توسط کشیشان عصر ودایی استفاده می شد. یوگا توسط ریشیس (حکیمان) که اعمال و اعتقادات خود را در اوپانیشادها، اثری عظیم شامل بیش از 200 کتاب مقدس، ثبت و توسعه داد. یوگا یکی از شش مکتب فلسفه در هندوئیسم است و همچنین بخش مهمی از بودیسم و شیوه های مدیتیشن آن است.

یوگا چیست

اصلاحات یوگا

مهمترین اصطلاحات یوگا چیست ؟ اگر در یوگا تازه کار هستید (یا حتی اگر تازه کار نیستید)، ممکن است کلماتی را در کلاس شنیده باشید که نمی شناسید. ممکن است به نظر برسد که معلم شما به زبانی صحبت می کند که تا به حال نشنیده اید. زبان یوگا سانسکریت است که ریشه بسیاری از زبانهای هندی یکی از قدیمی ترین زبانهای بشر است. در ادامه برخی از اصطلاحاتی را که احتمالاً در کلاس یوگا و یا کلاس ورزش در خانه با مربی خصوصی می شنوید، بررسی می کنیم.

آنامایا کوشا – Annamaya Kosha: اولین و بیرونی ترین کوشا یا غلاف بدن. اغلب به عنوان بدنه ناخالص نامیده می شود.

آناندامایا کوشا – Anandamaya Kosha: درونی ترین غلاف یا کوشا، معروف به غلاف خوشبختی. این نشان دهنده شادی، عشق و آرامش ابدی است.

آشتانگا یوگا – Ashtanga yoga:

آشتانگا در زبان سانسکریت به معنی هشت اندام است. این سبک یوگا به طور کلی بسیار ساختار یافته تر از انواع دیگر است. اشتانگا تا حد زیادی به دنباله ای از حالت های یوگا (معروف به سری اولیه و ثانویه) پایبند است که یک تمرین کننده با سرعت خود آنها را دنبال می کند. اشتانگا معمولاً صبح زود، حداکثر شش روز در هفته تمرین می شود.

آسانا – Asana: کلمه سانسکریت به معنی “ژست” است. این یک اصطلاح کلی است که هم توالی و هم یک حرکت واحد در یوگا را توصیف می کند.

چاکراها – Chakras: هفت چرخ انرژی که تصور می شود در امتداد ستون فقرات، از پایه لگن تا تاج سر متمرکز شده اند. چاکراها اغلب با رنگ های رنگین کمان همراه هستند، از قرمز (در قسمت پایین لگن) به بنفش (در تاج سر) حرکت می کنند.

چاتورانگا – Chaturanga: یک حالت یوگا که در آن بدن به موازات زمین در یک تخته نگه داشته می شود، شبیه یک حرکت کششی.

درشتی – Drishti: نگاه متمرکز ، یا تمرین نگاه کردن به یک نقطه ثابت در حین تمرین یوگا.

هاتا یوگا – Hatha yoga:

یک نوع یوگای مدرن شامل حالت های طولانی مدت و سه قفل بدن به نام باندهاس (مولا باندها، جالاندارا باندها و اودیانا باندها). به طور معمول این یوگا کمی کندتر از یوگای مدرن وینیاسا است و ترتیب آن می تواند متفاوت باشد.

یوگای آینگار – Iyengar yoga: نوعی یوگا است که بر روی هم ترازی فیزیکی از طریق دقت و استفاده از وسایل تمرکز می کند.

کوشاس – Koshas: غلاف های بدن. در یوگا، پنج کوشا وجود دارد: Annamaya ، Pranamaya ، Manomaya ، Vijnanamaya و Anadamaya.

یوگا کندالینی – Kundalini yoga: یوگای کندالینی نوعی از یوگا است که شامل شعار، مدیتیشن، حرکت، آواز و تنفس می شود و اعتقاد بر این است که انرژی کندالینی را که در قاعده ستون فقرات قرار دارد بیدار می کند. انرژی کندالینی از طریق هفت چاکرا به سمت ستون فقرات حرکت می کند.

مانومایا کوشا – Manomaya Kosha: سومین کوشاها یا غلاف های بدن. این کوشا لایه ذهنی است و با افکار و احساسات سروکار دارد.

مانترا – Mantra: کلمه یا جمله ای است که در حین مدیتیشن یا تمرین یوگا تکرار می شود.

مودرا – Mudra: حرکت دست در حین مدیتیشن با هدف نمادین انجام می شود.

ناماسکار – Namaskar: سلام سنتی هند یا احترام. معمولاً هنگام خطاب به مربی یوگا، در پایان کلاس یوگا یا هنگام گفتن “namaste” انجام می شود.

ناماسته – Namaste: سلامی که در فرهنگ هندی و یوگا استفاده می شود. غالباً می شنوید که معلم یوگا در پایان کلاس، “namaste” را می گوید. Namaste به معنی “من در برابر شما تعظیم می کنم” ترجمه می شود. معمولاً این سلام در حالی که کف دست ها را در مقابل مرکز قلب فشار می دهید و سر را به طرف دست ها خم می کنید ، انجام می شود.

نیاماس – Niyamas:

رعایت قوانین و دستورالعمل ها. یوگا سوترا پنج نیامای مختلف را توصیف می کند، از جمله Saucha (پاکیزگی)، Santosha (رضایت)، Tapas (خود انضباطی)، Svadhyaya (بازتاب خود) و Ishvarapranidhana (تسلیم شدن در برابر یک قدرت بالاتر).

Om یا aum: صدایی که هنگام سرودن در کلاس یوگا ایجاد می شود. om که اغلب به عنوان مانترا ارائه می شود، دارای معانی متنوعی در یوگا است. این تجسم وحدت ذهن، بدن و روح است. همچنین می تواند صدای جهان یا همه صداها را با هم نشان دهد.

پرانا – Prana: انرژی یا نیروی حیات. اغلب با تنفس همراه است.

پرانایاما – Pranayama: تمرین کنترل نفس در حین یوگا با استفاده از روش هایی مانند تکنیک های تنفسی اوجایی و ذهن آگاهی.

حس عمقی – Proprioception: آگاهی از بدن ما در فضا.

پرانامایا کوشا – Pranamaya Kosha: دومین کوشا یا غلاف بدن. این کوشا نمایانگر نیروی حیات یا نیروی انرژی بدن است و معمولاً با تنفس مرتبط است.

یوگای ترمیمی – Restorative yoga:

نوعی یوگا که بر آرامش عمیق از طریق حرکات طولانی مدت تمرکز می کند که اغلب توسط وسایل مختلف یوگا پشتیبانی می شود.

سانسکریت – Sanskrit: زبانی در جنوب شرقی آسیا که اغلب در یوگا برای مانتراها، نام ژست ها ، تکنیک های مدیتیشن و سایر کارهای یوگی استفاده می شود. برخی از جوامع در هند هنوز به زبان سانسکریت صحبت می کنند.

ساواسانا – Savasana: یک حالت استراحت که اغلب در پایان یوگای مدرن استفاده می شود. ژست جسد نیز نامیده می شود.

سوریا ناماسکار – Surya Namaskar: سلام به خورشید یا مجموعه ای از ژست هایی که برای گرم کردن بدن انجام می شود. سه نوع اصلی از Surya Namaskar وجود دارد که همه در الگوهای مختلف پیشرفت می کنند.

وینیاسا – Vinyasa: گاهی اوقات برای اشاره به مجموعه ای از حالت های انجام شده در دنباله رایج سلام خورشید استفاده می شود.

وینیاسا یوگا – Vinyasa yoga: یک نوع یوگای مدرن که در آن یک ژست به حالت دیگر سرازیر می شود، تقریباً مانند یک سکانس رقص. تمرین کنندگان معمولاً در یوگای وینیاسا یک تنفس و یک حالت بدن انجام می دهند.

ویجنامایا کوشا – Vijnanamaya Kosha: چهارمین کوشا یا غلاف بدن، بر شهود، خرد و ادراک ما متمرکز است.

یاماس – Yamas:

یاماس پنج اصل اخلاقی اولیه یوگا هستند – مجموعه ای از قوانین که بسیاری از یوگی ها برای “زندگی درست” از آن پیروی می کنند. آنها شامل Ahimsa (بدون ضرر)، Satya (راستگو بودن)، Asteya (سرقت نکردن)، Brahmacharya (استفاده درست از انرژی) و Aparigraha (غیر حرص و طمع) هستند.

یوگا – Yoga: تمرین حالت های خاص، تمرینات مدیتیشن و فلسفه به یوغ نفس، بدن و ذهن برای سلامتی کلی کمک می کند.

یوگا نیدرا – Yoga nidra: خواب یوگی ، تمرینی که از مدیتیشن عمیق هدایت شده برای آرامش و جوانسازی بدن استفاده می کند. این تمرین حالت بین بیداری و خواب را در بر می گیرد، در حالی که تمرین کننده هنوز از آنچه در اطراف آنها اتفاق می افتد آگاه است.

یین یوگا – Yin yoga: تمرین یوگا که مشابه یوگای ترمیمی است. از حالت های طولانی مدت برای کشش عمیق و آرامش استفاده می کند اما برخی از شیوه های پزشکی چینی را در بر می گیرد.

آیا ورزش یوگا محبوبیت دارد؟

هزاران سال است که مردم یوگا تمرین می کنند. و امروزه میلیون ها نفر هنوز ده ها سبک جدید و قدیمی را تمرین می کنند. براساس نظرسنجی ملی انجام شده توسط یوگا ژورنال و اتحاد یوگا (انجمن حرفه ای که به معلمان و مدارس یوگا در سراسر جهان مجوز می دهد)، تعداد افرادی که در ایالات متحده یوگا انجام می دهند از سال 2012 تا 2016 بیش از 50 درصد افزایش یافته است. این نظرسنجی نشان داد افرادی که یوگا تمرین می کنند، احتمال بیشتری دارد که در ورزش های دیگر مانند دویدن، دوچرخه سواری و ورزش گروهی در خانه نیز فعالیت داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید