You are currently viewing چرا برنامه کاهش وزن شکست می خورد؟

چرا برنامه کاهش وزن شکست می خورد؟

یکی از سوالاتی که بیشتر در گوگل پرسیده می شود این است که “چگونه وزن کم کنیم”. حجم حیرت آوری از اطلاعات (و بعضاً اطلاعات نادرست) در اینترنت وجود دارد. با این حال، افزایش وزن با سرعت نگران کننده ای در حال افزایش است و بالطبع آن تلاش برای کاهش وزن و به تناسب رسیدن بیشتر می شود. ممکن است از خواندن این مطلب که تلاش برای کاهش وزن نشان دهنده افزایش نرخ چاقی است، تعجب کنید. اما این جقیقتی انکارناپذیر است که خیلی از برنامه های کاهش وزن به نتیجه دلخواه نمی انجامد. در این مقاله؛ ورزش در خانه با مربی فیت بادی به سوال پرتکرار بعدی یعنی ” چرا برنامه کاهش وزن شکست می خورد؟ ” پاسخ داده ایم. 

حدود دو نفر از هر سه بزرگسال در تلاش برای کنترل وزن خود هستند. زنان به طور قابل توجهی برای کاهش وزن تلاش می کنند. تجزیه و تحلیل علمی نشان می دهد که هر نوع رژیم غذایی می تواند در کوتاه مدت موثر باشد. برخی از افرادی که رژیم دارند می توانند نسبتاً سریع وزن کم کنند. با این حال، داستان به ندرت به همین جا ختم می شود.

اکثر افرادی که رژیم می گیرند به تدریج وزن از دست رفته را دوباره به دست می آورند. مطالعات متعدد نشان داده‌اند که این مورد برای همه رژیم‌ها، خواه تغییر نسبت درشت مغذی‌ ها از کربوهیدرات، چربی یا پروتئین است. تحقیقات نشان داده است که هرچه تلاش های رژیم غذایی بیشتری انجام دهید، احتمال افزایش وزن در آینده بیشتر می شود.

چرا وزن کم نمیکنم؟

دلایل بیولوژیکی، روانی و اجتماعی متعددی وجود دارد که چرا رژیم های لاغری با افزایش وزن به پایان می رسند. پرداختن به همه این عوامل از حوصله این مقاله کوتاه خارج است. با این حال، ما در ورزش آنلاین در خانه فیت بادی چند مورد اصلی را پوشش خواهیم داد.

 • عوامل فیزیولوژیکی
 • عوامل روانی
 • انتظارات غیرواقعی
 • کمبود خواب
 • برنامه ها بیش از حد محدود کننده هستند
 • فشار نزدیکان
 • بی حوصلگی
 • کمبود مواد مغذی
 • دریافت کالری خیلی کم
 • مسائل احساسی و هورمونی
 • کاهش وزن از نظر علمی مورد بررسی قرار نگرفته است

عوامل فیزیولوژیکی

هنگامی که رژیم می گیرید و وزن کم می کنید، همیشه ترکیبی از ماهیچه و چربی را از دست می دهید که هر دو از نظر متابولیک فعال هستند: یعنی کالری می سوزانند (با کالری سوزی عضله بیشتر از چربی). بدن شما به مقدار معینی انرژی نیاز دارد تا تمام سلول‌ هایش را در حال فعالیت نگه دارد تا زنده بمانید (معروف به نرخ متابولیسم در حالت استراحت). با ماهیچه و چربی کمتر، میزان انرژی مورد نیاز بدن برای دریافت کاهش می یابد. در همان زمان، متابولیسم شما کارآمدتر می شود و اساساً با کالری کمتری کار می کند. در نتیجه، برای حفظ کاهش وزن در بدن سبکتر و کارآمدتر، اکنون باید کالری کمتری را در روز نسبت به قبل مصرف کنید.

برای حفظ وزنی که از دست داده اید، حفظ تغییراتی که منجر به این کاهش وزن شده است، بسیار مهم است. با این حال، اکثر رژیم های غذایی سفت و سخت و ناپایدار هستند. به طور متوسط، تلاش برای کاهش وزن برای زنان چهار هفته و برای مردان شش هفته طول می کشد. ممکن است بتوانید با این موضوع ارتباط برقرار کنید (یعنی دنبال کردن یک برنامه غذایی سخت برای چند هفته، اما پس از آن به عادات غذایی قبلی خود بازگردید و وزن به زودی باز می گردد).

پیشنهاد می شود مقاله چگونه سریع لاغر شویم را مطالعه کنید. 

عوامل روانشناختی 

از منظر روان‌ شناختی، رژیم‌ های غذایی معمولاً یک گروه غذایی خاص مانند کربوهیدرات‌ ها یا چربی‌ ها را شیطانی می‌ سازند. غذاهایی که دارای «کربوهیدرات زیاد»، «چربی بیش از حد» یا «کالری بیش از حد» هستند به عنوان «بد» در نظر گرفته می‌ شوند. متأسفانه، ممنوعیت در واقع نتیجه معکوس دارد.

مطالعه‌ ای که در مجله علمی Appetite منتشر شد، نقشی را بررسی کرد که ممنوعیت روان‌ شناختی مواد غذایی مانند شکلات، چیپس، شیرینی‌ ها و بیسکویت‌ ها ممکن است در شکست‌ های رژیم غذایی ایفا کنند. محققان دریافتند کسانی که تمایل به پرخوری داشتند و به آنها گفته شد که از خوردن تنقلات مورد علاقه خود به مدت 24 ساعت خودداری کنند، در مقایسه با کسانی که هیچ دستورالعملی برای آنها داده نشده بود، حدود 133 درصد بیشتر مصرف کردند.

چرا برنامه کاهش وزن شکست می خورد؟

دیگر دلایل شکست برنامه کاهش وزن

به غیر عوامل فیزیولوژی و روانشناختی مسائل دیگری هم وجود دارد که باعث عدم موفقیت برنامه رژیم شما می شود. در ادامه با ورزش در خانه با مربی خصوصی فیت بادی همراه باشید تا با دلایل چرا برنامه کاهش وزن شکست می خورد؟ آشنا خواهید شوید. 

انتظارات غیر واقعی:

چند نفر از شما برای الهام گرفتن به افراد مشهور نگاه می کنید؟ یا شاید لباس هایی در کمد خود داشته باشید که در 20 سالگی مناسب بوده اند. این تصاویر یا اهداف ممکن است در واقع به ضرر شما عمل کنند. به یاد داشته باشید که افراد مشهور می توانند از عهده مربیان، سرآشپزها برای تهیه غذا، درمان های اسپا برآیند و حتی ممکن است از جراحی پلاستیک برای رسیدن به هیکل فوق العاده خود استفاده کنند. سپس فراموش نکنید که خیلی از تصاویر که در فضای مجازی می بینید هنر عکاسی و یا فتوشاپ هستند. به یاد داشته باشید که انتظارات خود را واقعی نگه دارید. کاهش وزن باید آرام صورت گیرد.

کمبود خواب:

خواب بخش بزرگی از کاهش وزن است. حداقل 7.5 ساعت در شب برای حفظ تعادل هورمونی خود وقت بگذارید. اگر خسته هستید، به احتمال زیاد به سراغ غذا و نوشیدنی می روید که به شما انرژی سریع و آسانی بدهد – به قهوه و دونات فکر می کنید. کمبود خواب همچنین متابولیسم را کند می کند و کاهش وزن را بسیار دشوار می کند. زود رفتن به رختخواب، زود بیدار شدن، با یک برنامه ورزشی عالی می تواند نقش بسیار موثری در کاهش وزن داشته باشد. 

بیش از حد محدود کننده:

کاهش کالری دریافتی، ورزش شدید و حذف قند حتی به شکل طبیعی چیزی نیست که بتوانید دراز مدت آن را حفظ کنید. متأسفانه این رویکرد باعث می شود هر بار که از خط خارج می شوید احساس کنید که شکست خورده اید. رژیم غذایی باید در مورد تغذیه سالم و مراقبت از خود باشد، نباید تنبیه کننده باشد. نفس عمیق بکشید و افسار را شل کنید. این یک دوی سرعت نیست، یک مسابقه مسافت طولانی است، بنابراین برنامه ای را اتخاذ کنید که بخشی از زندگی شما شود.

فشار نزدیکان:

گفتن آن ناراحت کننده است، اما اغلب دوستان و خانواده ما خرابکاران ناخواسته هستند. سخت است که شبی را با افرادی که دوست دارید بگذرانید و در مقابل آنها وسوسه خوردن آنها مقاومت کنید. همچنین کسانی هستند که دوست دارند شکست شما را ببینند. حتما اطراف خود را با افرادی احاطه کنید که از اهداف شما حمایت می کنند. من فکر می کنم مهم است که با افرادی که در یک مسیر هستند ارتباط برقرار کنید – این انرژی مثبت بیشتری را در سفر شما فراهم می کند.

بی حوصلگی:

ما در دنیایی زندگی می کنیم که مردم خواهان نتایج فوری هستند. آیا این شلوار جین هنوز هم می تواند تنگ باشد؟ کاهش وزن ممکن است به سرعت اتفاق بیفتد – اما از دست دادن چربی یک داستان متفاوت است. اگر بتوانید آن را با بودجه خود تطبیق دهید، همکاری با یک متخصص تغذیه که بتواند با شما واقعیت های کاهش وزن را بررسی کند، عالی است.

بررسی واقعیت: این کیلوگرم ها در عرض چند هفته جمع نشدند – افزایش وزن زمان می برد و برای کاهش وزن زمان و تلاش لازم است. ورزش گروهی در خانه فیت بادی یکی از انتخاب هایی است که برای کاهش وزن پیش رو دارید.

کمبود مواد مغذی:

بله، شما می خواهید کالری را کاهش دهید، اما باید ارزش غذایی غذاهایی را که می خورید افزایش دهید. بسیار مهم است که بدن خود را به درستی سوخت رسانی کنید در غیر این صورت رژیم غذایی شما یک شکست بزرگ خواهد بود. سوپر غذاها راهی عالی برای اطمینان از پر کردن شکاف های تغذیه ای هستند.

کاهش بیش از حد کالری دریافتی:

اگر خیلی کم غذا بخورید – سریعتر وزن کم نمی کنید. متابولیسم شما کند می شود. بدن کمبود غذا را به عنوان یک تهدید برای بقا و یک عامل استرس زا تعبیر می کند، به این معنی که کورتیزول و آدرنالین شما بالا می رود و بدن شما سعی می کند چربی را حفظ کند. در حین رژیم غذایی حتما به اندازه کافی غذا بخورید، در غیر این صورت آن گرم هایی را که سعی دارید کاهش دهید حفظ کنید.

مسائل احساسی و هورمونی:

تعدادی از مسائل احساسی و هورمونی وجود دارد که می تواند مانع کاهش وزن شود. اگر هر یک از این مشکلات را دارید، کاهش وزن ممکن است دشوارتر باشد:

 • انسولین اضافی
 • اختلالات التهابی
 • افسردگی
 • فشار
 • اضطراب
 • استروژن سمی
 • تستوسترون پایین
 • کم کاری تیروئید

قبل از شروع هر برنامه کاهش وزن، داشتن یک تمرین فیزیکی کامل منطقی است. خبر خوب این است که همه موارد ذکر شده در بالا به ورزش و تغذیه سالم پاسخ خوبی می دهند، بنابراین شما در مسیر درستی قرار دارید – اما نظر پزشک می تواند به شما در کاهش وزن بهینه کمک کند.

شما به روش علمی به کاهش وزن نپردازید:

بله کاهش وزن یک علم است. بیشتر مردم فکر می کنند می توانند چند سالاد بخورند، گوشت بدون چربی بخورند و شکر و… را حذف کنند! و لاغر شوند. متأسفانه اغلب رژیم‌ های غذایی بد متابولیسم شما را کاهش می‌دهند و طبیعت مکانیسم گرسنگی را برای جلوگیری از گرسنگی ایجاد می‌ کنند. برای یک برنامه غذایی که اهداف قابل دستیابی را تعیین می کند، باید با یک متخصص تغذیه مشورت کنید. همانطور که در مقاله چرا برنامه کاهش وزن شکست می خورد؟ متوجه شدید مشکلات زیادی برای کاهش وزن وجود دارد. بنابراین جای تعجب نیست که بسیاری از رژیم ها شکست می خورند!

متأسفانه، میزان موفقیت رژیم غذایی بسیار ضعیف است. 65 درصد از کسانی که از طریق یک برنامه سالم وزن خود را کاهش می دهند، در عرض 3 سال دوباره وزن خود را به دست می آورند و به طور باورنکردنی 95 درصد از کسانی که از رژیم های غذایی سخت استفاده می کنند، دوباره وزن خود را به دست می آورند.

دیدگاهتان را بنویسید