You are currently viewing راه های موثر رفع سلولیت در بانوان

راه های موثر رفع سلولیت در بانوان

اگر سلولیت شما را آزار می دهد، تنها نیستید. تمایل ما برای خلاص شدن از شر سلولیت – یا حداقل کاهش آن – منجر به گزینه های درمانی بسیاری شده است. با درمان‌های زیادی که وجود دارد، می‌توان فهمید که چه چیزی مؤثر است. در این مقاله راه های موثر رفع سلولیت در بانوان را برشمرده ایم. با فیت بادی ورزش در خانه همراه باشید.

سلولیت چیست؟

سلولیت نام مجموعه ای از چربی است که به بافت همبند زیر پوست شما فشار می آورد. اغلب روی ران‌ها، شکم و باسن (باسن) ظاهر می‌شود. سلولیت باعث می شود که سطح پوست شما برآمده و چروکیده به نظر برسد یا گود به نظر برسد.

تفاوت بین سلولیت و لیپادم چیست؟

لیپدما یک بیماری پزشکی است که باعث تجمع چربی اضافی در قسمت پایین بدن می شود. لیپادم اغلب باسن، ران و ساق پا را درگیر می کند. گاهی اوقات بازوها تحت تأثیر قرار می گیرند. روی دست ها یا پاها تأثیر نمی گذارد.

لیپدما باعث حساس شدن پوست شما می شود. اگر لیپادم دارید، ممکن است پوست شما درد کند، متورم شود، احساس سرما کنید یا به راحتی کبود شود. بافت پوست شما نیز اغلب تغییر می کند – ممکن است شبیه پنیر، بلغور جو دوسر یا پوست پرتقال باشد. همانطور که لیپادم بدتر می شود، می تواند بر توانایی راه رفتن شما تأثیر بگذارد.

سلولیت یک بیماری زیبایی است. همچنین اغلب معده، باسن و ران ها را درگیر می کند و همچنین شبیه پنیر، بلغور جو دوسر یا پوست پرتقال است. سلولیت ممکن است خجالت‌ آور به نظر برسد، اما دردناک نیست و راه های موثر رفع سلولیت تنها برای بهبود ظاهر آن است.

چه کسانی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

سلولیت مردان و زنان را تحت تاثیر قرار می دهد. با این حال، میزان سلولیت در زنان بسیار بیشتر از مردان است.

این وضعیت چقدر شایع است؟

سلولیت بسیار شایع است. بین 80 تا 90 درصد زنانی که دوران بلوغ را پشت سر گذاشته‌ اند، سلولیت دارند. کمتر از 10 درصد مردان سلولیت دارند.

ژنتیک، جنسیت، سن، میزان چربی بدن و ضخامت پوست تعیین کننده میزان سلولیت و میزان قابل مشاهده بودن آن است. با افزایش سن، پوست شما خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و می تواند ظاهر سلولیت را آشکارتر کند. افزایش وزن همچنین می تواند ظاهر سلولیت را برجسته تر کند.

اگرچه افراد چاق دارای سلولیت شدید هستند، اما برای افراد بسیار لاغر غیر معمول نیست که متوجه ظاهر سلولیت شوند.

سلولیت چگونه بر بدن من تأثیر می گذارد؟

سلولیت بر سلامت جسمی کلی شما تأثیر نمی گذارد و آسیبی هم ندارد. با این حال، ممکن است ظاهر آن را دوست نداشته باشید و بخواهید آن را پنهان کنید.

علائم سلولیت چیست؟

سلولیت ظاهری شبیه پوست برآمده یا گودی دارد. ممکن است همیشه یا فقط زمانی که پوست خود را نیشگون می گیرید قابل مشاهده باشد. سلولیت روی شکم، ران و باسن شما تأثیر می گذارد.

سلولیت چهار درجه دارد:

 • درجه 0: هیچ سلولیتی در بدن شما وجود ندارد.
 • درجه 1: هنگام ایستادن پوست شما صاف است، اما هنگام نشستن گودی خفیف ظاهر می شود.
 • درجه 2: پوست شما هنگام ایستادن یا نشستن دارای فرورفتگی متوسط است.
 • درجه 3: پوست شما هنگام ایستادن یا نشستن دچار فرورفتگی های شدید می شود. پوست شما همچنین دارای قله ها و دره های عمیق (مناطق برجسته و افسرده) است.

علت اصلی سلولیت چیست؟

مشخص نیست دقیقا چه چیزی باعث سلولیت می شود. سلولیت زمانی ایجاد می شود که نوارهای فیبری که پوست شما را به عضله زیرین متصل می کنند به طور نامنظم سفت شوند. این سفت کردن پوست شما را به سمت پایین می کشد و لایه چربی طبیعی زیر پوست به سمت بالا فشار می آورد. نتیجه ظاهری چروکیده در پوست است.

همچنین مشخص نیست که چرا سلولیت در زنان بیشتر از مردان است. یک نظریه شامل نوارهایی است که پوست، هیپودرم (بافت زیر جلدی) و لایه‌های عضلانی عمیق را به هم متصل می‌کند. در مردان، الیافی که نوارهای همبند را تشکیل می‌دهند به صورت متقاطع با هم می‌شوند. در زنان، الیافی که نوارهای پیوندی را تشکیل می‌دهند، در یک راستا قرار دارند و با فاصله مساوی (موازی) از هم فاصله دارند. باندهای موازی ممکن است کوبیدن را بهتر از نوارهای متقاطع نشان دهند.

نظریه دیگر این است که مقادیر بالاتر هورمون استروژن ممکن است باعث سلولیت شود. سلولیت اغلب زمانی ایجاد می شود که زنان استروژن بیشتری تولید کنند، معمولاً در دوران نوجوانی یا بارداری.

آیا سلولیت مسری است؟

سلولیت مسری نیست شما نمی توانید سلولیت را از طریق تماس پوست به پوست پخش کنید.

سلولیت چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص سلولیت آسان است، بنابراین برای تشخیص آن لزوماً به یک متخصص مراقبت های بهداشتی نیاز ندارید. با این حال، یک متخصص مراقبت های بهداشتی می تواند سلولیت را در طول معاینه فیزیکی تشخیص دهد.

راه های درمان سلولیت

افراد با هر فرم بدنی سلولیت دارند. طبیعی است، اما به دلیل فشاری که چربی به بافت همبند شما فشار می آورد، چروکیده یا فرورفته به نظر می رسد. شما نمی توانید به طور کامل از شر آن خلاص شوید، اما راه هایی برای بهبود ظاهر آن وجود دارد. ترکیبی از ورزش، رژیم غذایی و درمان می تواند ظاهر سلولیت را کاهش دهد.

جراحان زیبایی همچنین از روش های درمانی مختلفی برای کاهش موقت ظاهر سلولیت استفاده می کنند. راه های موثر رفع سلولیت عبارتند از:

 • ماساژ عمیق برای پف کردن پوست.
 • امواج صوتی برای از بین بردن سلولیت با امواج صوتی.
 • لیزر درمانی برای کمک به ضخیم شدن پوست.
 • لیپوساکشن برای از بین بردن چربی. با این حال، این چربی عمیق است، نه لزوما سلولیت.
 • مزوتراپی، که در آن یک سوزن دارو را به سلولیت تزریق می کند.
 • سابسیژن، که در آن سوزنی که زیر پوست فرو می‌رود، نوارهای سختی را می‌شکند که باعث ایجاد سلولیت می‌شود.
 • کرم ها و لوسیون های حاوی کافئین یا 0.3 درصد رتینول.
 • درمان های اسپا، که می تواند به طور موقت سلولیت را کمتر به چشم بیاورد.
 • آزادسازی دقیق بافت با کمک خلاء برای برش بافت و پر کردن پوست فرورفته.
 • فرکانس رادیویی، اولتراسوند، نور مادون قرمز یا پالس های شعاعی برای گرم کردن پوست.

آیا ورزش می تواند سلولیت را از بین ببرد؟

ورزش می تواند به بهبود ظاهر سلولیت کمک کند. ورزش منظم توده عضلانی شما را افزایش می دهد که باعث صاف شدن سلولیت می شود. همچنین جریان خون را در نواحی خاصی از بدن شما افزایش می دهد که باعث تسریع کاهش چربی می شود. فعالیت های زیر می تواند به بهبود ظاهر سلولیت شما کمک کند:

 • دویدن
 • دوچرخه سواري
 • تمرینات مقاومتی

چه مدت بعد از درمان، نتایج را مشاهده خواهم کرد؟

مهم است که به یاد داشته باشید که بدن شما منحصر به فرد است. نتایج شما به این بستگی دارد که شما و ارائه‌ دهنده مراقبت‌ های بهداشتی‌ تان چه درمان‌ هایی را بهترین انتخاب می‌کنید. مثلا:

 • درمان با امواج صوتی ممکن است به شش هفته درمان نیاز داشته باشد و نتایج ممکن است دو تا شش ماه باقی بماند.
 • درمان سابسیژن ممکن است یک ماه پس از اولین درمان نتیجه دهد.
 • کرم های رتینول حداقل به شش ماه استفاده نیاز دارند تا نتایج قابل توجهی را مشاهده کنید.
 • ورزش ممکن است حداقل دو تا سه ماه طول بکشد.

چگونه می توانم سلولیت را کاهش دهم؟

شما نمی توانید کاری انجام دهید که تضمین کند سلولیت نخواهید شد. اما اقداماتی وجود دارد که می توانید برای کمک به کاهش خطر انجام دهید، از جمله:

 • اجتناب از غذاهای فرآوری شده حاوی کربوهیدرات، چربی، مواد نگهدارنده و نمک بالا.
 • مصرف مکمل های حاوی کافئین، عصاره هسته انگور یا جینکو بیلوبا.
 • ورزش منظم.

درمان قطعی سلولیت

شما نمی توانید از شر سلولیت خلاص شوید. اما، برای سلامت کلی شما مضر نیست. شما می توانید با ترکیبی از ورزش، رژیم غذایی و درمان ظاهر سلولیت را کاهش دهید. راه های موثر رفع سلولیت که در این مقاله ذکر شد باعث کاهش سلولیت خواهند شد نه رفع کامل.

دیدگاهتان را بنویسید